מה אפשר לעשות עם פקדון בבנק?

June 24, 2019

 

המונח הר השקלים מתייחס למיליארדי השקלים שיושבים לציבור בפקדון שקלי בבנק, לרוב בריבית אפסית או קרובה לאפס. להר השקלים העצום הזה,  אשר הנתון האחרון שמצאתי מדבר על קרוב ל- 300 מיליארד שקל, יש סיבות רבות. הפקדונות העצומים האלה יכולים לנבוע משנאת סיכון, צורך פיננסי בכסף נזיל, או סתם חוסר הבנה. אבל עליית הריבית במשק הביא למצב שניתן לקבל קצת יותר על השקלים שלנו שנחים בבנק, ושאינם פנויים להשקעות אמיתיות שמניבות תשואה.  אז מהם הפתרונות האפשריים:

 

  1. קרן כספית:

קרן כספית הינה קרן נאמנות מפוקחת על ידי רשות ניירות ערך שמטרתה להחליף ללקוח את הפקדון הבנקאי. הרעיון פה הוא בעצם יתרון לגודל. אם לקוח רגיל יפקיד את כספו לפקדון בנקאי, הוא יקבל 0.03 אחוז, וזה לכסף שיכול להיות נזיל מהיום למחר. אך אם קרן של מיליארדים תתמקח עם הבנק, היא כנראה תקבל יותר באופן משמעותי. אני זוכר שכמנהל השקעות בעברי, ניהלתי קרן כספית שכזו שנסחרה בדולר. ניהול הקרן התמקד בעיקר במכרז יומי בבנקים שעשה הצוות שלי, וניהול של תקופת ההלוואה של הבנקים.

כמו כן, קרן כספית ישראלית, יכולה לקבל דרך מלווה קצר מועד (מק"מ) ריבית קרובה לריבית בנק ישראל. אם ריבית בנק ישראל היום היא כ-0.25% לשנה נניח שזו התשואה שהקרנות האלו מסוגלות להניב בשנה.

כל מה שנותר לנו הוא לחפש את הקרן עם דמי הניהול הזולים ביותר וביצועים טובים. אז איך עושים את זה?

נעבור לצורך העניין לאתר כגון פאנדר, באתר יש בצד ימין למעלה סינון לקרנות כספיות. בראש הרשימה ישנה קרן שהניבה 0.28 מתחילת השנה, מכובד ביותר. ובתחתית הרשימה קרן שהניבה 0. יחי ההפרש.

אם נסתכל בטווח קצר יותר, נראה שההפרשים אינם גדולים. מכיוון שהקרנות עושות אותו הדבר, עדיף לבחור קרן טובה, בדמי ניהול נמוכים במיוחד.

נסכם את אפשרות א:

נזילות יומית. תשואה סביב ריבית בנק ישראל. רווח צפוי ביחס לפקדון: פי עשרה!

  1. הלוואות בין עמיתים.

אנחנו יכולים לעלות רמה בסיכון, ולהגיד – שבמקום שהכסף שלנו ישכב בפקדון, והבנק ילווה אותו. בוא נלווה אותו אנחנו. על קו המחשבה הזה יושבות הפלטפורמות של הלוואות בין עמיתים. מן הסתם מדובר ברמת סיכון גבוהה הרבה יותר, כי הרי מי שלווה ממני כסף יכול גם לא להחזיר. (נחזור לזה מיד)

בואנו נבחן למשל את פלטפורמת ההשקעות BTB שאני אוהב. BTB זה be the bank, וזו בדיוק המשמעות. בוא תהיה אתה הבנק.

ב-BTB הריבית הממוצעת הינה 7%. מתוך ה-7% כ- 1% מכל הפקדה ו-1% מכל החזר חוב הולכים לטובת קרן ערבות הדדית. קרן שתממן את הריביות של הלוואות שכשלו. בנוסף לזה הפלטפורמה לוקחת 0.5 דמי ניהול.

כך שהריבית הצפויה בתום השנה הינה סביב 5.3% ברוטו. או כ- 4.5 אחוז נטו שהם בערך פי 100 מפקדון בנקאי. כמובן , ללא התחייבות.

אך כפי שהסברתי, סביר להניח שחלק מהכסף שנתתי ללווה, לא יחזור. זה קורה גם בבנקים, וזה יקרה באחוזים גבוהים הרבה יותר גם בפלטפורומות האלו. את ההלוואות שבפיגור, ניתן למכור למישהו אחר ב- 30% הנחה. כן, אני למשל רוכש את הלוואות האלה ממשקיעים לחוצים. אם נניח ש- 30% הנחה מייצג 4% הפקד מכספי כולו, הרי שצריך שבשנה אחת  כ—13% מהלוואות יכנסו לפיגור, דבר שיכול להתרחש, איך אינו סביר. גם במקרה של- 13% מהלוואות שלי נכנסו לפגור, ואני מוכר אותן ב- 70% הנחה, עדיין – אקבל תשואה נטו של 0.5 אחוז פי 10 מהבנק.

(החישוב מבוסס על תשואה של שנה לפחות)

נסכם:

נזילות – ללא התחייבות. לרוב תוך 30 ימים.  תשואה של עד 4.5% נטו. בערך פי מאה מפקדון!

 

 

לקוחות בנקים רבים יושבים בפקדון עו"ש שלא מניבים להם כלום, או כמעט כלום. בפן הפשוט הם יכולים לרכוש קרן כספית, בפן המורכב יותר, הם יכולים להפקיד להלוואות בין עמיתים.

רוצים לדעת עוד על הלוואות בין עמיתים או קרנות כספיות? רוצים להשקיע באחד מאלה? צרו קשר, או חפשו באתר שלי.

 

Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags

צור קשר:

חיים נתן מתכנן פיננסי מומחה בהשקעות

058-7107031

haim@haimnatan.com

תיקון 125 ד

תיקון 190 קופת גמל

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה