. . .
 
Trading Floor

  ניהול תיקי השקעות | תכנון פיננסי

ניהול תיקי השקעות |שאלות ותשובות

מה זה ניהול תיקי השקעות?


בין האפשרויות ההשקעות הנפוצות מעבר לפוליסות חסכון קיימת האפשרות של תיק השקעות מנוהל על ידי בית השקעות. הרעיון המרכזי בניהול תיקי השקעות הוא שאתם נותנים יפוי כוח לגוף אחר, לרוב בית השקעות, לנהל את הכסף שלכם בשמכם. בתי השקעות שונים מציעים שירותי ניהול תיקי השקעות, במגוון מסלולים ומכשירים פיננסים מהארץ ומהעולם כדי להתאימם לצרכי הלקוחות השונים, האופי שלהם וטווח הזמן בו הם נזקקים לכסף שנחסך. השלב הראשון בניהול תיקי השקעות, בחירת תמהיל ההשקעות . מנהל תיקי השקעות מבית ההשקעות שחתמתם אתו על הסכם מנהל עבורכם את ההשקעות שבחשבון, לאחר שתיאם אתכם את מדיניות ההשקעה בתיק. לשם כך נותנים למנהל תיקים יפוי כח לקנות ולמכור ניירות ערך בחשבון שלכם ובאופן כללי לנהל את ההשקעות בחשבון. יפוי הכח לא מאפשר למנהל תיקי השקעות להפקיד או למשוך כסף מהתיק המנוהל. כמובן שזה לא נעשה בחינם. בית ההשקעות גובה דמי ניהול עבור זה, וגם הבנק שמחזיק את הכסף בעבורכם – גובה את חלקו מעבר לעלות של בית ההשקעות.
מה לקוחות חושבים שהוא היתרון הגדול של ניהול תיקי השקעות?


ניהול תיקים נחשב מקצועי, אובייקטיבי, צמוד, וגמיש. כמי שהיה יו"ר ועדת השקעות של חברת ניהול תיקים, אני יכול להוסיף כי ישנה תפישה לא מבוססת שמנהל התיקים אמור להיות ער למצבים הדינמיים בשווקים הפיננסים ובהתאם להם לפעול. אחת הסיבות שמשקיעים מעדיפים ניהול תיקי השקעות על פני יעוץ השקעות היא כי יועץ ההשקעות בבנק לא יכול לעקוב באופן שוטף וצמוד על תיק ההשקעות שלהם - תדמיינו למשל, שיש יום חשוב בבורסה - מפולת בשווקים ואתם רוצים לפעול (לממש או להגדיל חשיפה), אבל באותו היום ...יועץ ההשקעות בבנק לא נמצא. מה תעשו? להבדיל, מנהל התיקים פועל בשם לקוחות, והוא יכול לפעול רוחבית בלחיצת כפתור ממש.
מה קורה בפועל?


כמי שהיה בעל רישיון מנהל תיקים, והיה נושא משרה בחברת ניהול תיקים, חשוב לי להדגיש כי מנהל התיקים פעולות השקעה באופן עצמאי בחשבונו של הלקוח בהתאם לשיקול דעתו ובהתאם לסיכון שהוגדר מראש – אבל הוא עושה זאת ברמה רוחבית. בואו נודה על האמת, אם אתם לא בעלי עושר פיננסי רב במיוחד, במרבית המקרים אף אחד לא מנהל את התיק שלכם אישית. מנהלי התיקים מנהלים אלוקציה רוחבית שזהה לכולם, ולכן ברוב המקרים, מנהלי השקעות בכלל לא מצליחים לנצח את הבנצ'מרק. נקודות מרכזיות בקבלת החלטות בניהול תיקי השקעות: חשוב להדגיש, גם אם יש לכם מנהל תיקים, חשוב שיהיה מומחה מטעמכם שיעקוב אחריו. וזהו חלק משירות ליווי ההשקעות שהמשרד שלנו נותן .שינוי אלוקציה, בחינת ביצועים, ושיפור דמי ניהול בתיקי השקעות. ההבדלים בין החברות הם משמעותיים, והתחום אינו שקוף – כך שרק בעל מקצוע יכול באמת לסייע לכם. צרו קשר עכשיו
מה הסכום הזמין להשקעות?


לכל בית השקעות יש סכומי מינימום שהוא קובע. עד השנים האחרונות חברות ניהול תיקי השקעות דרשו השקעת סכום מינימום המתחיל ב-250,00 או 300,000 ש"ח וקיימים בתי השקעות הדורשים סכומים גבוהים יותר. ככל שהסכום גבוה יותר, כך תקבלו תיק תפור יותר לצרכיכם. ככל שהסכום קטן יותר – כך תקבלו תיק מודל גנרי. מה תקופת ההשקעה: תיק השקעות נועד לטווח בינוני - ארוך. משך תקופת ההשקעה, ורמת הצורך שלך בנזילות של התיק ישפיעו גם על רמת הסיכון שלו. בטווח הארוך, רמת סיכון גבוהה משתלמת בתשואות, בעוד שהיא עלולה לפגוע קשות ברווחים אם תזדקקו לכסף מיידית בתקופה בה נרשמים הפסדים. כדי להבין מה תקופת ההשקעה המתאימה לכם, חשוב להבין מתי תזדקקו לכסף: האם יש לכם חובות, האם אתה מעוניינים לרכוש דירה בקרוב, האם מועד הפרישה מהעבודה קרב, וכן הלאה. האם יש לכם חסכונות אחרים שתוכלו להשתמש בהם לפני שתמשכו את הכסף מתיק ההשקעות.
מה רמת הסיכון המתאימה לכם?


רמת הסיכון נקבעת לפי האופי של הלקוח והצרכים הפיננסיים שלו בעתיד – התחייבויות עתידיות וגם חסכונות אחרים העומדים לרשותכם. ככלל, רמת סיכון גבוהה מעלה את הסיכוי לתשואה גבוהה, אך גם עלולה להתבטא בהפסדים גבוהים. אם ההשקעה היא לטווח ארוך ואין תאריך יעד מוגדר לפדיון, ניתן לממש את התיק בתקופה בה הוא מרוויח. אם יש תאריך בו תאלץ לממש את התיק ויהי מה, זה עלול לקרות בתקופה בה התיק מפסיד. מסלולי ההשקעה משתנים לפי רמת הסיכון שאתם מוכנים לה. בתיק בעל רמת סיכון גבוהה יהיה אחוז גבוה יותר של מניות. מסלולים נפוצים:

  • תיק משולב ובו מכשירים פיננסיים שונים, כמו אג"ח, מניות, תעודות סל ועוד.
  • תיק אגרות חוב
  • תיק תעודות סל
  • תיק ניירות ערך זרים – המכיל מכשירים פיננסיים שונים מהשוק הגלובלי.
  • תיק קרנות נאמנות
בית השקעות גדול או בית השקעות קטן?


השאלה הראשונה הרלבנטית לכם בהקשר - האם ללכת על בית השקעות גדול, או על בוטיק קטן (בוטיק השקעות)? יש הבדלים גדולים בין גוף גדול לבין גוף קטן ובינוני. ראשית, בגוף גדול, צפוי שתהיו אחד מיני רבים, מנהלים שם אלפים רבים של לקוחות. אז נכון שצפוי שתקבלו יחס אישי, וגם הכסף שלכם יקבל יחס אישי, אבל נראה שעל פניו בבוטיק השקעות, היחס יהיה צמוד יותר. מעבר לכך, בבוטיק ההשקעות היחס יגיע מהמנהלים הבכירים ואפילו הבעלים. כלומר, אם תנהלו שם את תיק ההשקעות שלכם, יהיה לכם קשר ישיר לצמרת של בית ההשקעות. בחברות הגדולות יעבוד מולכם מנהל השקעות, אבל בטח שלא דמות בכירה בבית ההשקעות ובטח שלא המנכ"ל ולא הבעלים. מנגד, בבית השקעות גדול, יש משאבים גדולים יותר ויש מחלקת אנליזה ומחקר. כלומר, יש בדיקות שוטפות של דוחות, הודעות, כדי לבחור לכם את ההשקעות המתאימות. בבית השקעות קטן, לרוב אין מחלקת מחקר, אבל זה עדיין לא אומר שהם לא יודעים לעשות זאת. יש פחות משאבים, אבל גם בחברה של כמה אנשים בודדים יש מחקר ויש אנליזה (והאמת שלפעמים לא פחות טובה מבית השקעות גדול). עם זאת, עדיין המשאבים המוקצים למחקר בבית השקעות גדול, גדולים יותר. מנסיוני, בתי השקעות קטנים, לוקחים לעיתים יותר סיכונים לאותה רמת חשיפה על מנת לנסות ולהניב תשואת יתר. וגם זה משהו שיש לקחת בחשבון .גם פה ישנה חשיבות רבה להכרות עם השוק, ולאופי השחקנים. הפערים בין הגופים גדולים, ומומלץ מומלץ להעזר בשירות ליווי ההשקעות שלנו אין באמר להוות יעוץ או שיווק ניירות ערך. ומדובר במידע כללי, ואינו מתייחס לצרכיו האישיים של כל אדם.

1/9
השקעות, תכנון פיננסי, ניהול עושר, יעוץ פרישה, תיקון 190, חסכונות, ניהול תיקי השקעות, ניהול תיק השקעו