• חיים נתן, CFA

מה הכסף שלי עשה בחודש מאי?

חודש מאי היה חודש בינארי. תחילת החודש התאפיינה בירידות, ממש התפוצצות של הבועה. את הירידות הובילו מניות החלום, אותן מניות שהובילו את העליות ב- 2020. כל קרנות האנרגיה הירוקה, הקרנות של חברת ARK, חברות הרכב האוטונומיות, ודומיהן. גם מטבעות הקריפטו איבדו אחוזים רבים ברקע להתהדקות הרגולציה העולמית. בהתסכלות על גרפי המניות ממש ניתן לראות את שינוי המגמה באמצע החודש, ובפרט סביב 14 למאי. כפי שיצא האוויר בשקט, כך הן חזרו לעלות, אם כי לא באותה העוצמה.


החשש העיקרי היה ונשאר עליית האינפלציה, במהלך חודש יוני עלו ציפיות האינפלציה בארה"ב לרמה שנתית של 5%, וזה היה אמור להרעיד את אמות הסיפים אך לא זכה ליחס של ממש.

יאלן ניסתה להכשיר את הקרקע באומרה לפני כשבועיים כי אינפלציה גבוהה היא דבר טוב עבור המשק האמריקני. בנקי ההשקעות מסבירים מדוע אינפלציה היא לא בהכרח עניין שלילי, ולמעשה איש לא רוצה שהחגיגה תסתיים. זה הגיוני ומובן אבל לפד אין את הפריבילגיה של לשבת ביציע ולא לפעול.

בצד ההצהרה הפד חייב להניח מפת דרכים להמשך אם האינפלציה לא נבלמת. פחות כותרות ואמורפיות יותר ציון יעדים. זה לא שהפד רוצה לפעול כך אלא שברור לועדה כי אינפלציה, בטח בתחליתה, יש מרכיב פסיכולוגי וממש ולעצור את הרכבת (אם בכלל ניתן) יהיה קשה להחריד אם הקריאה הבאה תראה 6 או 7%. ברמות הללו כבר נראה העלאות ריבית מהירות ולכן השוק מדייק בכך שלא פועל כעת ולא מבצע מכירות שכן יש זמן לאמור לעיל (שבועות בודדים ועדין) אבל זה כבר הופך לבעייתי עבור משקיעים להבדיל מסוחרים.


בישראל, חודש נוסף של עליות. רצף כזה של עליות, רצופות דורשות ממני ממש בדיקה היסטורית, ונאלץ לוותר על הסקרנות. המגמה המרכזית ביצרנים בישראל, הוא אובדן ההובלה של אלטשולר. רבות נכתב החודש בתקשורת הכלכלית על אובדן ההובלה של אלטולשר, הן בביצועים והן בגיוסים. כאשר בית ההשקעות מור תפס את טבלת הגיוסים. וכלל תפסה את טבלת התשואות. גם 2016 היתה שנה חלשה לאלטשולר, אבל בראיה של שנים רבות, זו היתה סה"כ מכה קטנה בגרף. אנחנו עוקבים אחרי הביצועים כרגיל, אך טרם קיבלנו החלטה להוציא לקוחות באופן יזום. מי שמתקנת יפה מאוד את שנת 2020 הגרועה, היא חברת הביטוח הראל, שעקפה את מור ואלטשולר בביצועים מתחילת השנה. יש לנו פינה חמה לשירות המעולה של הראל, וגם פה אנחנו עוקבים, אך טרם קיבלנו החלטה להתחיל להעביר לשם לקוחות. יש לציין שהפניקס עדיין מובילים בביצועים בפוליסות החסכון.


תמונת הביצועים, מדגישה את מה שאנחנו מציעים ללקוחות רבים בחודשים האחרונים, וזה פיזור. לא הגיוני שכל כספיכם, תיקון 190 (לחצו לקרוא על תיקון 190), קרנות השתלמות, חסכונות והשקעות - בטח אם זה כולל את הפנסיה, יהיה במקום אחד. ולכן חובה לפזר על שני גופים לפחות, אם ניתן וזה עושה שכל מבחינת דמי הניהול.
כרגיל, כמו בכל חודש - אתם מוזמנים להתייעץ.


פוסטים אחרונים

הצג הכול