• חיים נתן, CFA

פנסיה בימי קורונה


רבים עומדים עכשיו במצב לא פשוט שהיה בעבר - פיטורים או יציאה לחל"ת. לשכירים שבינינו, עוד יש איזה מקל להאחז בו בדמות ביטוח לאומי. אבל העצמאים נזנחו לגמרי.

במצב הזה אני מקבל לא מעט שיחות טלפון של שכירים או עצמאיים בנוגע לחסכון הפנסיוני שלהם. ואני רוצה לעשות סדר בכמה נקודות

קרן פנסיה בזמן חל"ת.

לקרן פנסיה יש שלושה רכיבים. הראשון הוא חסכון לפרישה. השני הוא ביטוח למקרה מוות, והשלישי אובדן כושר עבודה. בזמן שהעובד נמצא בחל"ת, הוא לא זכאי לשכר ולכן, הוא גם לא זכאי לחסכון פנסיוני. משכך, המעסיק לא נדרש לבצע עבורו הפקדות לקרן הפנסיה ולקרן השתלמות.

בתקופה כזאת, אין הפקדות ומן הסתם נפגע החיסכון לפרישה. אך קרנות הפנסיה מגנות על החוסך באופן אוטמטי למשך 5 חודשים, דרך רכיב שנקרא "ארכת ביטוח". בזמן הזה העובד נשאר מבוטח כמו שהיה בזמן שקיבל שכר.

ביטוח מנהלים בזמן החל"ת

בביטוח מנהלים אין כזה רכיב. חלק מחברות הביטוח הודיעו שיתנו "ריסק זמני" בחינם למשך חודש עבור שכירים שנמצאים בחל"ת. לא גם זה לא אוטומטי - ויש לבדוק עם מי שמטפל בביטוח המנהלים שלכם.

קרן השתלמות

אם אין הפקדות - בגדול לא נורא. כי אין כיסוי ביטוחי, אבל יש בעיה כי בעוד שאם היו לכם הפקדות, היתם מגיעים לתיקון בשוק (כשיהיה) עם סכום גדול יותר - הרי במצב שאין הפקדות, יהיה לכם יותר קשה להנות מהאפסייד בשוק (שוב - לכשזה יבוא מתי שהוא)

מה לגבי עצמאיים?

נלך להניח פתק בכותל. לא עוזרים בשלב זה כל הבקשות, כמו שהמדינה מתעלמת מהמגזר. גם חברות הביטוח. ואין בשלב זה פתרון להפסקת הפקדות לעצמאים.

יש לציין שבקרן פנסיה גם לעצמאיים קיימת ארכת ביטוח בדיוק כמו שכירים. אבל נשאלת השאלה מה יהיה לגבי פנסיית חובה כי עצמאים רבים לא יפקידו השנה לפי החוק.

למי שיש אובדן כושר עבודה ההמלצה החד משמעית היא להתאמץ לשמור עליו.

סדרי עדיפיות לעצמאים:

תמיד עדיף לשמור על כיסוי ביטוחי ובעיקר אובדן כושר עבודה. הרי תמיד יכול להיות מצב שמישהו פה יחלה בקורונה ולא יוכל לצאת מבית החולים חודשים.

ובשלב ב - חסכון כגון קרן השתלמות

זו תקופה לא פשוטה לכולנו.

המשרד עבר לעבודה מהבית, אבל כולנו זמינים, גם אם לוקח קצת יותר זמן לחזור.

גם אני וגם העובדים האחרים, עונים מחוץ לשעות הרגילות - ואני מזמין את כולם להתקשר ולהתייעץ.

שיצאו בחל"ת

#מתכנןפיננסי #תכנוןפיננסי

18 צפיות0תגובות

אין במידע לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להצביע על תשואות שתושגנה בעתידהתוכן במסמך זה הינו למטרות מידע בלבד ואין לראותו בשום דרך כהצעה, ייעוץ, עצה, המלצה או שכנוע לרכוש או למכור או להחזיק ניירות ערך או מוצרים פיננסים ו/או פנסיונים המתוארים במסמך זה או להתחייבות להתקשר בכל עסקה או פעילות מכל סוג. בנוסף, תוכן מסמך זה אינו מתיימר לכלול את כל המידע הנדרש בכדי לקבל החלטת השקעה במי מן המוצרים המתוארים במסמך זה. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות ולפיכך על כל משקיע להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ואין לראות במסמך זה כתחליף לייעוץ השקעות אישי המבוסס על נסיבות אישיות ועל צרכיו המיוחדים של כל משקיע קיים או פוטנציאלי או לגרוע מחובת בדיקת נאותות של המשקיע עצמו את ההשקעה.

 השיא בוטיק סוכנות לביטוח פנסיוני (2017) בע"מ,  הינה בעלת רשיון סוכן ביטוח פנסיוני ממשרד האוצר.

  • Facebook Social Icon

חיים נתן מתכנן פיננסי מומחה בהשקעות

058-7107031

haim@asee.com

מיסוי פרישה

ניהול תיקי השקעות

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

LOGO.png

  חיים נתן | השקעות ותכנון פיננסי