. . .
 

הלוואות חברתיות | תכנון פיננסי

הלוואות חברתיות - כל מה שרצית לדעת על טריא, בלנדר, BTB

הלוואות חברתיות - כל מה שרצית לדעת על טריא, בלנדר, BTB

הלוואות חברתיות - כל מה שרצית לדעת על טריא, בלנדר, BTB


אחרי כמעט 7 שנים של עליות בהם שוק ההון מצליח להשאיר מאחור כל מכשול, מתחילה אצל רבים להתבסס התחושה שיש לפזר את ההשקעות למוצרים שאינם קשורים ישירות לשוק ההון. כבר תקופה ארוכה שאני ממליץ ללקוחות להרחיק רכיב מסוים מהתיק הפיננסי שלהם לתחום שאינו קשור לשוק ההון ישירות, כגון נדל"ן, אשראי, תשתיות, קרנות גידור וכו. אצל חלק מהלקוחות זה נעשה על ידי רכיב לא סחיר בפוליסות החסכון, ואצל חלק מהלקוחות על ידי מוצרים ישירים כגון אשראי. אני התחלתי להכיר את התחום בשנת 2015. לקוחה שלי באה ואמרה לי ששמה 300 אלף שקל בהלוואות שנותנות לה 7 אחוז לשנה. הייתי בטוח שזו הונאה. בדיוק אז התפוצצה פרשת קרן קלע של ברמלי, ועל מנת לבדוק את זה, נסעתי להפגש עם BTB. ככה התחילה ההכרות שלי עם התחום. וכמובן שמסתבר זו לא היתה הונאה בסוף.
אז מה זה בכלל הלוואות חברתיות ?


המונח הלוואות חברתיות קצת מבלבל. לא מדובר בהלואות לפרויקט איכות סביבה, או לחלץ נזקקים. המונח המקצועי נקרא הלוואות בין עמיתים (peer to peer lending), הבא לחבר בין לווים למלווים. מדובר על עקרון הכלכלה השיתופית – כמו אובר למשל – לחבר בין גורמי יצור שאינם בשימוש (באובר- הכוונה רכב) לטובת מישהו שצריך (נוסע). אותו הרעיון פה – לחבר בין מישהו שיש לו כסף (מלווה) למישהו שזקוק לכסף (לווה). מדובר על כסף נזיל שמפקידים לחשבון נאמנות (מזכיר – אף פעם לא מעבירים כסף ישיר לגוף לא מבוטח!), ומיזם הלוואות חברתיות כגון טריא, BTB, בלנדר ו-eloan, מחלק אותו בין לווים (מי שצריך כסף) למלווים (מי שיש לו כסף). את הכסף שהפקדתם, המיזם מחלק לכמה עשרות הלוואות, כך שמתקבל תיק מפוזר, המניב תשואה היכולה להגיע גם ל-7% בשנה.
סיכון?


ברור, שישנו סיכון. ניתן להניח שלא מדובר בלווים טריפל A. הרי אם לקוח מעולה ייגש לבנק יקבל בו הלוואה בריבית נמוכה, בעצם לקוח שהבנק רואה בו סיכון, יקבל ריבית גבוהה, או לא יקבל הלוואה בכלל. הלקוחות האלו, אך לא רק הם, מגיעים להלוואות החברתיות. כך שאם הבנקים עומדים על כ-1% חדלות פרעון (לקוחות שלא מחזירים כסף), הרי שבהלוואות חברתיות, ניתן להעריך שאחוז חדלות הפרעון יגיע לאורך זמן ל-3% ומעלה. אם זאת , ישנם מנגוני הגנה רבים. הכסף מועבר לחשבון נאמנות, הסכום מחולק לעשרות לווים שעוברים סינון קפדני, ישנה קרן ערבות הדדית לכיסוי על פיגורים בתשלומים ועוד.
הפיקוח?


השוק גדל והתפתח, ובפברואר 2018, חוקק תיקון בחוק ניירות ערך שהכניס את השוק להסדרה. כל הגופים חייבים ברשיון, ומפוקחים על ידי משרד האוצר.
מה ההבדלים בין החברות:


BTB – החברה מתמחה במתן אשראי עסקי. כמי שעסק בזה, אני יודע כמה קשה למצוא את החברות הטובות. לכן, למרות שהפלטפורמה דיגיטלית, בחירת החברות נעשית ידנית, והחברות יכולות לקבל גם מעל מליון שקל. מכיוון שמדובר באשראי עסקי, התשואה גבוהה, ולרוב פוטנציאל הרווח הינו הגדול מבין החברות בלנדר – חברה שמתגאה ביכולת הדיגיטלית שלה. כל המהלך נעשה דיגיטלית על ידי בחינת פרופיל דיגטלי של הלקוח (לדוגמא, ביקרתם בגוגל באתר של גידול קנביס, יש סיכוי שדירוג האשראי שלכם יירד). החברה מעניקה הלוואות קטנות יחסית ללקוחות פרטיים. טריא – החברה מתגאה בחיתום דיגיטלי תוך דקות על ידי ביצוע שאלון שמהווה מעין פוליגרף דיגיטלי. החברה מעניקה הלוואות קטנות יחסית לאנשים פרטיים לעיתים דרך המעסיק והמשכורת דבר שנותן להם בקרה טובה יותר מנסיוני. וזה מנסיוני האישי בלבד המבוסס על כספי האישי שנמצא בכל החברות (כולל מיטב דש הלוואות שנסגרה לכסף חדש) הוא ש-BTB מניבה את התשואה הטוב ביותר. בבלנדר וטריא ניתן לבחור רמת סיכון, ולרוב טריא טובים יותר מבחינת התשואה נטו מבלנדר (אם בוחרים את רמת הסיכון הגבוהה).
נזילות:


בכל החברות קיים שוק משני. זאת אומרת, ניתן למכור הלוואות למישהו אחר. יש לשים לב שהנזילות אינה מיידית, והלוואות בפיגור לא ניתן למכור. ולכן, לא ממליץ ללקוח להשקיע את כל כספו בפלטפורמה הזאת. בתקופה בה שכר דירה מניב כ- 2 עד 3 אחוז, לקבל בהשקעה פסיבית 4 או 5 אחוז נטו ומעלה, נראה כמו פיזור השקעות נכון. לסיכום, ניתן לומר שהתחום הדי חדשני הזה שנקרא הלוואות חברתיות הולך ומתפתח בקצב מסחרר ואף יועץ פיננסי לא יהיה מופתע אם המודל הזה יהיה אחד מהמובילים והמרכזיים בסופו של דבר. בכל הקשור אל הלוואות חברתיות - תמיד יש סיכונים ותמיד יהיו סיכונים, וזאת בניגוד להרבה מאוד אנשים שחושבים שלא קיימים סיכונים או שכן קיימים אך הם מאוד מזעריים. רוצים לדעת עוד על הלוואות חברתיות ? צרו קשר, או פשוט הרשמו ל-BTB בלינק והתחילו להרוויח.
מה השתנה בעקבות משבר הקורונה בתחום ההלוואות החברתיות? (עדכון 2020)


משבר הקורונה, ובעיקר המשבר של העצמאים והעסקים הקטנים הביא ללא מעט שינויים בתחום. למשל, כותרות רבות בעיתון דיברו על החשיפה של טריא לחברת דלהום זגגות רכב. ממידע שלנו, חברות ההלואות החברתיות קיבלו בקשות אדירות לפרעון מצד המלווים (משקיעים), שלקח להם זמן רב למלא אחר הבקשה. אז ניתן לומר שמשבר הקורונה, הראה באופן חד וברור את הקושי להנזיל את הכסף בזמן משבר. בעקבות המשבר BTB יצאה במסלול שנקרא הלוואות זהב - מדובר בהלוואות שבנוסף לערבים יש להם בטחונות בשווי גבוה משווי הלוואה. כרגע זהו מסלול למוזמנים בלבד. מי שמעוניין במסלול הזהב של BTB - נא לצור קשר עם המשרד שלנו. טריא יצאה עם מסלול 24, שהוא מסלול דומה עם תקופת השקעה של 24 חודשים עם בטחונות כנגד נכסי נדלן. ישנם עוד עדכונים, כגון רכישת הלוואות בפיגור- כאשר כמו תמיד, כשיש לחץ בשווקים, יש גם הזדמנויות

השקעות, תכנון פיננסי, ניהול עושר, יעוץ פרישה, תיקון 190, חסכונות, ניהול תיקי השקעות, ניהול תיק השקעו