. . .
top of page
  • חיים נתן

חמישה דברים שיש לעשות עד סוף השנה!


סוף שנה אזרחית

יש עוד חודש לסיום השנה האזרחית ובעוד שבעבר המשמעות העיקרית לזה הייתה עבור עצמאים, יש לזה משמעות גם לשכירים וגם למשקיעים.

אז מה צריך להספיק עד סוף השנה?

להפקיד לגמל להשקעה:

קופות גמל להשקעה הן קופות חדשות שהושקו לקראת סוף שנת 2016. למרות התחושה שעולה מהשם "קופות גמל", מדובר בקופות מיוחדות שמאפשרות לחוסכים בהן להפקיד כסף פרטי, ולא דרך המשכורת. זו בעצם כמעין תוכנית חיסכון נזילה בכובע של קופת גמל. קופת הגמל הזו לוקחת כסף פנוי מהחשבון ולכן מתאימה לכל אחד לשכירים לעצמאים ואפילו כחסכון לילדים ולנכדים.


המוצר החדש שהיה חלק מהרצון של שר האוצר לתת לציבור כלי חדש, יעיל וזול לחסכון, מביא יתרונות רבים מאוד. למשל, זו אחת מאפשרויות החיסכון הזולות ביותר, יעילות במס, ומניבות תשואה. אמנם, אין עדיין תשואה של שנה שניתן להציג, אבל קופות הגמל המובילות הניבו יותר מ-6% מתחילת השנה. תשואה מכובדת ללא ספק.


ישנם עוד יתרונות רבים למוצר הזה, אך אחד מהיתרונות המרכזיים שלו, הוא "חיזוק" הפנסיה. בעצם, המדינה יצרה מוצר, שמטרתו היא שנחסוך יותר לפנסיה מכסף פרטי שנמצא בבנק ומניב כמעט כלום. ולכן, על מנת לתת עידוד נוסף לחסוך לפנסיה, ניתנה פה אופציה בחינם: אם לאחר גיל 60 תבחרו למשוך את כספי החיסכון (הנזילים גם ככה) ככספי קצבת פנסיה לכל החיים, תוותר לכם המדינה על מס רווחי הון. ותקבלו קצבת פנסיה גדולה יותר וללא מיסים.


אז למה מגיע לי כל הטוב הזה? זו בדיוק הבעיה. ברעיון המקורי לא הייתה כל תקרת הפקדה על המוצר הזה, אך לחצים רבים הביאו לתקרת הפקדה של 70 אלף שקל בשנה. כך שבעוד הסכום הזה נראה מרשים אולי, הוא הופך לא רלוונטי לאנשים שמכרו דירה, קיבלו ירושה ומעוניינים לנצל את הכסף ליצירת קצבה.


לכן, אם ברצונכם להפקיד יותר מ-70 אלף שקל לקופת גמל להשקעה, עליכם לנצל את סוף השנה המתקרב. להפקיד 70 אלף שקל בדצמבר, וסכום נוסף בינואר.


קיזוז הפסדי ורווחים לצרכי מס רווחי הון.

אם אתם משקיעים בניירות ערך, ניתן להניח שבמהלך השנה צברתם רווחים, ואת חלקם מימשתם. או שצברתם הפסדים, שייתכן ולא מימשתם (מישהו אמר "טבע"?). בחודש דצמבר נוהגים יועצי ההשקעות בבנק למקסם את הפסדי ורווחי ההון של הלקוחות. כך לדוגמא, לנצל רווחים שלא מומשו לעומת הפסדים שמומשו, ולהיפך- לממש הפסדים שלא מומשו לעומת רווחים שמומשו.


אבל שימו לב – חובה גם להבין את העלות שנגזרת פה. אם מעולם לא התמקחתם עם הבנק (זאת כבר בעיה שלכם), ייתכן ואתם משלמים עלויות מקסימליות בקניה מכירה, ואז מימוש שכזה יכול לעלות לכם גם 1.2% מעלות הפוזיציה. שזה בכלל קרוב לחמישית מהתשואה שעשיתם מתחילת השנה.


מכירה רעיונית של פוליסות חסכון.

פוליסות חסכון הינן אחת ממכשירי ההשקעה הטובים ביותר שקיימים, ובנוסף ליתרונות במוצר – מעטים מכירים הטבת מס לפורשים הקיימת רק במכשיר הזה. אם נולדתם לפני שנת 1948, ואתם חוסכים דרך פוליסות חסכון, קיימת הטבת מס רק בשבילכם. סעיף 125ד, מאפשר למי שמלאו לו 55 שנים בשנת 2003, לקבל פטור ממס רווחי הון על רווחים של עד כ-13200 שקלים בשנה. מעטים מאוד מקרב בעלי רישיון לסוגיו מכירים את ההטבה הזאת.

פוליסות החיסכון במסלול הכללי, הניבו מתחילת השנה יותר מ-6% תשואה. כך שהשקעה בסך של יותר מ- 200 אלף שקלים, תהיה פטורה ממס רווחי הון. מדובר על חסכון שנתי של כ- 4000 ₪.


כיצד עושים את זה? פונים לחברת הביטוח בה מנוהלת פוליסת החיסכון שלכם, ומבצעים מכירה רעיונית

(או אמיתית). משלמים מס רווחי הון, ומקבלים אישור לזה. ניגשים לפקיד השומה ומגישים תיאום מס.

כמובן שיש להתייעץ עם רואה חשבון או יועץ מס.


הפקדת עצמאי לקרן השתלמות

רוב העצמאים מכירים את הצורך והיתרונות שבהפקדה לקרן השתלמות במעמד עצמאי. רבים מתבלבלים במהות התקרה ומה המשמעות מכך. כל עצמאי יכול להפקיד עד 7% מהכנסתו לקרן השתלמות. תקרת ההפקדה המוכרת כהוצאה לעצמאי הינה 18240 ₪., אשר מייצגת הכנסה של 260 אלף שקל. בהתייעצות עם יועץ המס או רואה החשבון ניתן להפקיד גם יותר, אך ללא הכרה במס. ההפקדה הזו מורידה את נטל המס לעצמאי, ולכן עצמאים רבים מקפידים להפקיד כל שנה לקרן השתלמות חדשה, גם במחיר של משיכת קרן השתלמות קודמת.


עצמאים עם הכנסה נמוכה מ- 260 אלף שקל, יכולים גם הם להפקיד את התקרה המוכרת, ולהנות מאחד ממכשירי ההשקעה הטובים ביותר שיש ועוד ליהנות מפטור ממס רווחי הון. כמובן שיש להתייעץ עם יועץ מס או רואה חשבון. על מנת ליהנות מהטבות המס, יש לבצע את ההפקדה עד סוף השנה.


הפקדת עצמאי לחסכון פנסיוני

החל משנת 2017 ישנה חובת הפקדה לפנסיה גם במעמד עצמאי. כמו בקרן השתלמות, גם במקרה הזה ישנה תקרה להפקדה בגובה שכר של כ- 206 אלף שקלים לצורך הטבות מס. לאור פנסיית החובה לעצמאים החדשה, גדלו הטבות המס ל- 16.5% מההפקדה, ועל מנת להבין את המשמעות של זה יש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים.

עצמאים רבים מזלזלים בהפקדות הפנסיוניות שלהם, ואינם מבינים שלמעט החיסכון לפרישה, והטבות המס, ישנן משמעויות רבות לחסכון פנסיוני. חסכון פנסיוני נכון, ישמור עליכם במקרה של נכות, או על החשובים לכם חלילה במקרה מוות. גם במקרה זה, על מנת ליהנות מהטבות המס, יש לבצע את ההפקדה עד סוף השנה.


חודש דצמבר הינו חודש חשוב לעצמאים, משקיעים וכל מי שיש משמעות לשנת המס בעבורו, התייעצו עם בעל מקצוע מתאים (סוכן ביטוח, יועץ השקעות, רואה חשבון) ונצלו את הטבות המס של שנת 2017.

bottom of page