• חיים נתן, CFA

מחשבות על הכלכלה בימי קורונה


התקופה המאתגרת והמרתקת הזו מבחינה כלכלית, תפסה את מדינות העולם בלי הרבה כלים לצאת מהמשבר הזה. אמנם חברות, ואזרחים היו מוצפים בכסף, אבל למדינות עצמן אין כלים רבים להתמודד עם המשבר הזה.

אני רוצה לעשות סדר,באלו כלים כלכליים יש על מנת לצאת מהמשבר הזה.

מוניטרי או פיסקלי

יש 2 אפשרויות להמריץ כלכלות. הראשונה היא דרך מדיניות מוניטרית. מדיניות מוניטרית נקבעת על ידי בנקים מרכזיים, והכלל שם אמור לעבוד באופן הבא: מורידים ריבית, הכסף זול, הציבור מבזבז ולא חוסך, והכלכלה מתאוששת. במצב שאין אפשרות להורדת ריבית - כמו ברוב מדינות העולם, עוברים הבנקים המרכזיים למהלך שנקרא הרחבה מוניטרית - והכוונה היא רכישת אגרות חוב של המדינה, מהלך שמביא להורדת ריבית דה פקטו, ומחליף נכסים בכסף נזיל. דוגמא לצעד מוניטרי, הוא הצעד שעשה הפד, הבנק המרכזי האמריקאי בשבוע שעבר, שהוריד בבת אחת ריבית ל- 0, והודיע על תוכנית רכישת נכסים של 750 מיליארד דולר.

הצד השני של המטבע הוא תוכנית פיסקלית - זה מגיע מהממשלה. הרעיון פה, אם הממשלה תבזבז כסף, הכסף יגיע לידי האזרחים, ואלו יצרכו יותר. דוגמא למדיניות פיסקלית אחראית למשל, היא עידוד בניית תשתיות, הדבר מביא לתעסוקה ולביקוש לציוד מכני, חומרי גלם וכאלה - וזה מביא לצמיחה. אפשרות מופרעת יותר, כשעומדת לניסוי בארה"ב, הוא פשוט לתת כסף לאזרחים. טרמאפ לוחץ, לאור הבחירות, על מתן 1500 דולר לכל אזרח או משהו בסגנון. תוכנית שתגיע גם ל- 2טריליון דולר!

מה קורה אם אין כסף? כי גם בבת אחת יורדת ההכנסה של המדינה ממיסים? המדינה תיכנס ל"מינוס", תגייס יותר חוב בחוץ. רק השאלה היא מי יתן למדינה כסף בשלב זה?

לכן, מדינות העולם יכנסו למשבר מסוג חדש שבו למדינות אין כסף, הן נאלצות לגייס כסף יקר יותר, מה שיכניס אותן למשבר. גם כלים מוניטריים כמעט ואין, וראינו בשבוע האחרון תוכניות המרצה מוניטרית בעולם של מעל 2 טריליון דולר.

בעבר, אגב - זה תמיד עבד. כסף זורם לשוק בכמויות, ופשוט מרים את המניות ואגרות החוב. מה יקרה הפעם? לא קשור בכלל לכלכלות. אם נראה אם איטליה ממשיכה להלחיץ את העולם בתמונות של מתים במשאיות - כנראה שנצטרך לראות מהלך עולמי מתוזמן של הקלה מוניטרית ופיסקלית על מנת שהציבור יתחיל להבין שיש פה נחישות עולמית להלחם במשבר הכלכלי המתפתח.

הכסף יגיע לידי האזרחים


16 צפיות0 תגובות

אין במידע לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להצביע על תשואות שתושגנה בעתידהתוכן במסמך זה הינו למטרות מידע בלבד ואין לראותו בשום דרך כהצעה, ייעוץ, עצה, המלצה או שכנוע לרכוש או למכור או להחזיק ניירות ערך או מוצרים פיננסים ו/או פנסיונים המתוארים במסמך זה או להתחייבות להתקשר בכל עסקה או פעילות מכל סוג. בנוסף, תוכן מסמך זה אינו מתיימר לכלול את כל המידע הנדרש בכדי לקבל החלטת השקעה במי מן המוצרים המתוארים במסמך זה. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות ולפיכך על כל משקיע להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ואין לראות במסמך זה כתחליף לייעוץ השקעות אישי המבוסס על נסיבות אישיות ועל צרכיו המיוחדים של כל משקיע קיים או פוטנציאלי או לגרוע מחובת בדיקת נאותות של המשקיע עצמו את ההשקעה.

 השיא בוטיק סוכנות לביטוח פנסיוני (2017) בע"מ,  הינה בעלת רשיון סוכן ביטוח פנסיוני ממשרד האוצר.

  • Facebook Social Icon

חיים נתן מתכנן פיננסי מומחה בהשקעות

058-7107031

haim@asee.com

מיסוי פרישה

ניהול תיקי השקעות

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

LOGO.png

  חיים נתן | השקעות ותכנון פיננסי