. . .
top of page
  • חיים נתן

איך ניתן להשקיע סכום של עד 100,000 שקלים

סכום של עד 100 אש"ח ליחיד או משפחה, נחשב לסכום נמוך בעולם ההשקעות. וככזה, מרבית המוצרים בכלל לא רלוונטיים לסכום שכזה. בין המוצרים שרלוונטיים, בסכומים כאלה, חלקם נושאים דמי ניהול גבוהים, שהופכים אותם דה פקטו ללא רלוונטיים.

מטבעות בסכום של מאה אלף ש"ח

מוצרי ההשקעה הנפוצים:

ניהול תיקי השקעות פוליסות חסכון גמל להשקעה הלוואות חברתיות תיק מיועץ בבנק אחזקה בחברת ברוקראז

מהם היתרונות והחסרונות של כל מוצר?

ניהול תיקי השקעות - פשוט לא רלוונטי לסכומים כאלה. פוליסות חסכון - למרות שניתן להשקיע מכל סכום, בסכומים של עד 100,000, עקב דמי הניהול,

ישנן לדעתי אלטרנטיביות טובות יותר.

גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה קיימת כבר מעל 3 שנים והיא החזירה את קופות הגמל לקדמת הבמה. קופת גמל להשקעה היא קופה שניתן למשוך ממנה את הכסף בכל גיל ולא דווקא בגיל פרישה. כלומר, היא לא כמו קופות הגמל של פעם, אלא היא בעצם תוכנית נזילה. ובהקשר הזה היא ייחודית בשוק קופות הגמל. עד כה, קופות הגמל היו מוגדרות כחסכונות לגיל פרישה, ומשיכה מהן הייתה מחויבת בקנס גדול. עכשיו זה משתנה. ניתן למשוך באופן שוטף, ומי שמעוניין להתמיד ולחסוך בקופת הגמל להשקעה עד גיל פרישה, ייהנה משתי הטבות מס: פטור ממס רווח הון, כלומר מס על רווחי ההשקעות של הקופה, ופטור ממס על הקיצבה,

שכן קצבת פנסיה פטורה ממס.

תקנות שעברו בזמן הקורונה, ממש באוגוסט 2020, מאפשרות עוד שני יתרונות אדירים לקופת הגמל להשקעה. התקנה הראשונה, אפשרות לנייד את כספכם בין קופות גמל. כך שאם אינכם מרוצים מבית השקעות א, תוכלו לנייד את כספכם לבית השקעות ב, ללא אירוע מס וללא עלות. תקנה שניה, אם תגיעו לגיל פרישה, ותחליטו לקבל את כספכם כקצבת פנסיה - יפטרו אתכם ממס רווחי הון שצברתם בכל תקופת ההשקעה.

יתרון נוסף של גמל להשקעה, הוא דמי הניהול הזולים יחסית של 0.6 עד 0.8 ברוב המקרים, וסביר להניח שעם פתיחת הניוד, זה יירד עוד יותר עקב התחרות. יתרונות נוספים, הינם היתרונות הרגילים של פוליסת חסכון (לקריאה נוספת על פוליסת חסכון) יתרון נוסף, הוא האפשרות להשקיע במוצרים מחקי מדד, כגון מדד

ה-S&P500.

הלוואות חברתיות

מדובר על השקעות דרך פלטפורמות חוקיות ומפוקחות שנקראות BTB, טריא, בלנדר.

(לקריאה נוספת על הלוואות חברתיות. BTB והאחרים). היתרונות המרכזיים: השקעה שאינה קשורה באופן ישיר לשוק ההון. חסרון מרכזי: לא ברמת הפיקוח של ניהול תיקי השקעות, פוליסות חסכון וגמל להשקעה. חשש לגבי נזילות.

אתם מוזמנים להירשם לדף הניוזלטר החודשי שלי, שם אתם תופתעו לגלות, שכהשקעה ארוכת טווח, היא הניבה היסטורית יותר מאשר השקעה במסלולי גמל להשקעה או פוליסות חסכון במסלול כללי.

(ניתן להירשם לרשימת התפוצה בטופס צור קשר ).

תיקון 190, תקנה 190:

לא רלוונטי לסכומים אלו. עקב הקפאה של סכום לקצבה מזכה. מוזמנים לקרוא עוד על תקנה 190. יעוץ השקעות: חלק מהבנקים, לא נותנים יעוץ השקעות על סכומים של 100 אלף שקל, ואם כן, גובים עמלות מאוד גבוהות ברוב המקרים. כך שיעוץ השקעות בבנק על סכומים קטנים - גם אם יתאפשר, לרוב יהיה יעיל פחות מקופת גמל להשקעה.

השקעה עצמית דרך חברת ברוקראז מדובר על העברת כסף או ניירות ערך לחבר בורסה מפוקח כגון מיטב דש טרייד, IBI טרייד. גילוי נאות: המשרד שלנו עובד עם הגופים האלה, ולקוחותינו מקבלים הנחה בעלויות ולעיתים גם קורס השקעות בסיסי בחינם. צרו קשר לקבל הפניה. החיסרון המרכזי של חברת ברוקראז הוא בהעדר יעוץ השקעות. אבל אם אתם מחפשים לסחור לבד, או לרכוש נייר ערך בשיטת קנה והחזק (buy and hold), זו אחת מהאופציות הזולות ביותר. אך יש לציין שנדרשת הבנה ומומחיות מינימלית, ומערכות המסחר לא הכי אינטואטיביות. אין מה לעשות, יש מחיר לזול...

אז מה מתאים יותר? קופת גמל להשקעה, הלוואות חברתיות או השקעה עצמית? ראשית אציין כי אין במידע לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני או יעוץ או שיווק השקעות בידי בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להצביע על תשואות שתושגנה בעתיד התוכן במסמך זה הינו למטרות מידע בלבד ואין לראותו בשום דרך כהצעה, ייעוץ, עצה, המלצה או שכנוע לרכוש או למכור או להחזיק ניירות ערך או מוצרים פיננסים ו/או פנסיונים המתוארים במסמך זה או להתחייבות להתקשר בכל עסקה או פעילות מכל סוג. בנוסף, תוכן מסמך זה אינו מתיימר לכלול את כל המידע הנדרש בכדי לקבל החלטת השקעה במי מן המוצרים המתוארים במסמך זה.


למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות ולפיכך על כל משקיע להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ואין לראות במסמך זה כתחליף לייעוץ השקעות אישי המבוסס על נסיבות אישיות ועל צרכיו המיוחדים של כל משקיע קיים או פוטנציאלי. ואחרי הדיסקליימר: לקופת גמל להשקעה יש תקרה של כ 71 אלף שקל לאדם. כך שהתשובה היא פיזור! נראה שההחלטה הנכונה היא להשקיע חלק גדול מהכסף בקופת גמל להשקעה ולא בהשקעה עצמית. לא בגלל היבטים כלכלים, כי הרי שהשקעה דרך חברות ברוקראז הינה זולה יותר, אלא עקב ידע ופסיכולוגיה. אנשים נוטים לסחור. וזמן ההחזקה של נייר ערך הפך להיות פחות מחודש, המסחר הזה מביא לטעויות והפסדים. כמה לקוחות מלקוחות המשרד משכו גמל להשקעה או פוליסות חסכון בחודש מרץ? אחד בלבד! כמה מהם מכרו תיקים מיועצים בבנק? לא מעט. להביט הפסיכולוגי הזה של "רחוק מהעין רחוק מהלב" יש יתרונות, שמביאים לבסוף לתשואה טובה יותר. כמובן שאם אתם מומחים ויודעים מה לעשות, הרי שיש גם יתרונות במסחר עצמי. אם אתם מבינים את החסרונות של BTB, טריא ובלנדר, הרי שבהחלט ניתן להשקיע את שאר הסכום באחת מהפלטפורמות האלה. לסיום, גם על 100 אלף שקל. יש להתייעץ עם מומחה. איזה יצרן תבחרו לקופת הגמל? איזה מסלול?

אם אתם מפקידים ל -BTB למשל - האם תרצו לקנות הלוואות בדיסקאונט?

או אולי רק הלוואות בטוחות יותר עם בטחונות?

איך תסתכלו הוליסטית על רכיבי ההשקעה השונים? מוזמנים לקרוא על השירותים שלנו, או ליצור קשר לשיחה לא מחייבת.


Comments


bottom of page