• חיים נתן, CFA

סיכום חודש ספטמבר וכמה מילים על הבחירות בארה"ב

חודש ספטמבר הפתיע מאוד עם ירידות קלות מהצפוי ברוב האפיקים (אולי למעט ניהול תיקי השקעות).

כמו שהסברתי בחודש שעבר, הדיפרסיה בשווקים הינה מקומית בעיקר, ובעולם, למרות החשש מגל שני, לא היו ירידות חדות.

לכן, בחודש ספטמבר כמו בשאר השנה, שוב בלטו המנהלים הטובים שחשופים בעיקר לחו"ל. לעומתם בלטו לשלילה מנהלי הבטא הגבוהה – מנהלים שיושבים על סיכון גבוה ביחס לשוק, עולים יותר בעליות ויורדים יותר בירידות.

בתחום החסכון המפוקח, המשיכו לבלוט בית ההשקעות מור ובית ההשקעות אלטשולר שחם. שני הגופים האלה מובילים את הביצועים מתחילת השנה. כאשר ניתן לומר שבאופן גס, היו תמיד בשלושת המקומות הראשונים למעט חודש אוגוסט.

בחלוקה של בין מוצרי השקעה החשופים לשוק ההון, שוב "תיקון 190" מנצח. ואין ספק שהוא הרכיב המועדף למי שעומד בכללי תיקון 190 או תקנה 190.


בתחום הנכסים האלטרנטיביים, נשארה מגמה דומה, כאשר לא נרשמו בעיות מהותיות בהלוואות חברתיות. להיפך – לדבריהם אחוז ההלוואות בפיגור ירד. נכס אחד שמימנו בתחום התמ"א 38, עלול להכנס לבעיות עקב סכסוך בין הקבלן לדיירים, ואנחנו עם עין פקוחה מקרוב כולל יצוג משפטי.
עם כניסתנו לחודש נובמבר, חשוב להתייחס לבחירות בארה"ב. בעוד, שכפי שראינו בישראל, בוחרים עלולים לשקר בסקרים, הרי בהימורים , היכן שהם שמים את כספם – מן הסתם הם לא משקרים. ולכן, דרך טובה להעריך את תוצאות הבחירות היא לבחון את אתרי ההימורים.

בעוד ביידן עדיין מוביל בביטחון במירוץ לנשיאות, הסיכוי ל"גל הכחול" (השתלטות דמוקרטית הן על הבית הלבן והן על בית הנבחרים) הולך ומתפוגג, לפי אתר ההימורים פרדיקטיט - ההסתברות לגל כחול נפלה בימים האחרונים ל-51% לעומת 62% בתחילת החודש. ללא רוב בבית הנבחרים, הדמוקרטיים יתקשו להעביר את החבילה הפיסקלית הגדולה שהציעו, התפתחות שתכביד על השוק.

חייבים להבין שזה המצע המרכזי של ביידן – תוכנית פיסקלית עצומה של 3 טריליון דולר, שתניע את הכלכלה.

אך גם בלי "הגל הכחול" כדאי לשים לב שהאינדיקציות הכלכליות ממשיכות להראות התרחבות, מה שמשתקף לא רק בנתוני המאקרו השוטפים (כולל סקרי מנהלי הרכש מיום שישי) אלא גם בדו"חות החברות לרבעון השלישי, שמפתיעים בימים אלה בשיעורי שיא של 86% את תחזיות האנליסטים.

גורם שעשוי להאפיל על ההתרחבות היא המשך העליה המהירה במספר נדבקי הקורונה באירופה ובארה"ב. אך אלה עשויים באופן פרדוקסלי להיות חדשות רעות-טובות, אם ידחקו בקובעי המדיניות להגדיל את תוכניות התמריצים והסיוע באופן לא פרופורציונלי. מי שבעיקר מושפע לרעה בהקשר הזה הוא מחיר הנפט, שנמצא שוב מתחת ל-40 דולר.

כרגיל, מה שחשוב בהשקעות זה התמהיל, הפיזור ואופק הזמן. מוזמנים להתייעץ.

אין במידע לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להצביע על תשואות שתושגנה בעתידהתוכן במסמך זה הינו למטרות מידע בלבד ואין לראותו בשום דרך כהצעה, ייעוץ, עצה, המלצה או שכנוע לרכוש או למכור או להחזיק ניירות ערך או מוצרים פיננסים ו/או פנסיונים המתוארים במסמך זה או להתחייבות להתקשר בכל עסקה או פעילות מכל סוג. בנוסף, תוכן מסמך זה אינו מתיימר לכלול את כל המידע הנדרש בכדי לקבל החלטת השקעה במי מן המוצרים המתוארים במסמך זה. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות ולפיכך על כל משקיע להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ואין לראות במסמך זה כתחליף לייעוץ השקעות אישי המבוסס על נסיבות אישיות ועל צרכיו המיוחדים של כל משקיע קיים או פוטנציאלי או לגרוע מחובת בדיקת נאותות של המשקיע עצמו את ההשקעה.

 השיא בוטיק סוכנות לביטוח פנסיוני (2017) בע"מ,  הינה בעלת רשיון סוכן ביטוח פנסיוני ממשרד האוצר.

  • Facebook Social Icon

חיים נתן מתכנן פיננסי מומחה בהשקעות

058-7107031

haim@asee.com

מיסוי פרישה

ניהול תיקי השקעות

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

LOGO.png

  חיים נתן | השקעות ותכנון פיננסי