. . .
top of page
  • חיים נתן

תכנון פיננסי: כמה כסף צריך בשביל לפרוש מוקדם?

כמתכנן פיננסי, אחת מהשאלות הנפוצות בפגישות תכנון פרישה, היא כמה פנסיה תהיה לי? את השאלה הזאת שואלים ברוב המקרים לקוחות בני 60 ומעלה שמגיעים לפגישת תכנון פיננסי לפרישה לקראת היציאה לפנסיה. אבל לאחרונה יש גם לקוחות מסוג אחר, בעיקר אנשי הייטק צעירים שמחפשים פרישה מוקדמת, ואיתם מגיעה השאלה - באיזה גיל אני יכול להפסיק לעבוד?

על מנת לענות על השאלה הזאת צריך קודם להבין את מנגנון הפרישה. כשעמיתים מגיעים לגיל פרישה ויוצאים לפנסיה, הם בעצם לוקחים את כל הסכום שהם חסכו, ונותנים אותו לחברת ביטוח או קרן פנסיה. החברה שמחלקת להם את קצבת הפנסיה, לוקחת את הסכום, ועל פי גיל הפרישה, גיל בן או בת הזוג, ונתונים נוספים מחשבת את המקדם. המקדם בעצם הוא חישוב של תוחלת חיים, ובחלוקת הסכום למקדם הקצבה מתקבלת תוצאה שהיא קצבה הפנסיה החודשית. אבל בואו נבין מה קורה מאחורי הקלעים. נאמר ויש גבר עם מליון שקל צבירה, ומקדם 200. מליון שקל לחלק ל-200, מייצר קצבת פנסיה של 5000 שקלים לכל ימי חייו של הפנסיונר.

בחודש הראשון, הפנסיונר קיבל 5000, ובסל שלו נשאר 995,000 שקלים. אבל באותו חודש, נניח שהבורסה עלתה, או שהתקבלה תשואה מובטח מהמדינה של 0.5%, אז אותו פנסיונר הרוויח על כספו, והיתרה עלתה ל 999,975. בחודש לאחר מכן, הוא שוב קיבל 5000, ונאמר והשוק נותר ללא שינוי. היתרה שלו בסל הינה 999,975 פחות 5000. והיא 994,974 שקלים. וכן הלאה. זאת אומרת, קרן הפנסיה או חברת הביטוח מחשבת מה התשואה שהיא צופה שתקבל על כספכם, והיא לוקחת את סיכון תוחלת החיים עליה, כך שאם תאריכו חיים, היא נכנסת לבעיה, ואם חייתם בדומה לטבלאות תוחלת החיים - היא תעמוד בתשלומים. זהו מנגנון הקצבה. הקצבה מובטחת לכל ימי חייכם, כאשר חלקה מובטחת במספר תשלומים.


לעומת החישוב הזה ישנו מנגנון תשלום נוסף שנקרא "אנונה", זהו זרם תשלומים קבוע שיוצא מתוך כספכם, ואתם קובעים מהו. במקרה של אנונה, אם נגמר הכסף - לכם לא יהיה מאיפה לחיות, ואם חלילה קיצרתם חיים - היתרה תעבור ליורשים שלכם ולא לחברת הביטוח.


כמה אנונה אפשר לקבוע?

אם הבנתם את מנגנון התשלום שהוסבר בחלק הקודם, הרי אתם מבינים שאם אקבע 10,000 לחודש על צבירה של 1,000,000. כנראה שהכסף יגמר תוך מספר שנים. תלוי בתשואת השוק. אז כמה תשואה ניתן לקבל ללא פגיעה בקרן?

אם נסתכל על טבלאות התשואות לאורך זמן, הרי שמוצרי השקעות מניבים בממוצע לזמן ארוך כ- 7% ברוטו לשנה. נוריד לצורך החישוב הקל 1% עלויות. נותרנו עם כ- 6% ברוטו. פחות 25% מס רווחי הון. נשארנו עם קצת מעל 4% תשואה נטו. כמובן שבתקופות כמו היום שריבית הפקדונות היא 4% ומעלה קל יותר לקבל 4%. אבל ב- 2022, תיקי ההשקעות בכלל הניבו תשואה שלילית.


זאת אומרת, אם נמשוך לאורך זמן 4% תשואה מהתיק שלנו, ייתכן ונוכל לייצר אנונה מבלי לאבד את הקרן. ככל שהסכום יהיה קטן יותר, יהיה לנו יותר מרווח. וככל שהסכום אותו נרצה למשוך יהיה גבוה יותר, כך סביר יותר שנמשוך כספים מתוך הקרן.

אם כן, לאורך זמן, נניח שניתן (כמובן ללא התחייבות) תשואה של 4%. וכלל אצבע זה ידוע ככלל ה- 4%.


אז כמה הון צריך על מנת להפסיק לעבוד?

כמובן שישנם פרמטרים רבים, כגון האם גרים בדירה בבעלות, האם יש משכנתא? מהם והאם יש נכסים נוספים? ועוד נושאים שחשוב לתת את כולם במהלך פגישת התכנון הפיננסי שאתם עושים.

אבל אם נעשה כלל אצבע, שמורכב מכלל ה- 4%, הרי שעל מנת לפרוש, עלינו להכפיל את ההוצאות החודשיות שלנו ב- 300.

למשל, אם אני רוצה לייצר 30,000 הכנסה נטו לחודש, אני אזדקק ל - 30,000X 300 = 9 מליון שקל שיודעים לייצר 4% תשואה. (תשעה מליון שקלים)

המספר הזה בשאיפה יהיה עקבי לאורך זמן, ויאפשר לא לפגוע בקרן (אותם 9 מליון שקל), כמובן ככלל אצבע בלבד.


איך מגיעים לסכומי העתק האלה?

אז קודם כל, לא חייבים להגיע לסכום הגדול הזה. יש לזכור שיש גם קרנות השתלמות וקרנות פנסיה שייכנסו לעבודה בגילאי הפרישה. ואפשר גם להגיע לסכום "ולהשתמש בו", ולא לשמור על כלל ה- 4%.

ובכל זאת? איך מייצרים פרישה מוקדמת? מתכננים. כלל האצבע שאני הכי אוהב הוא:

ראשית תשלמו חובות, שנית תשלמו לעצמכם, ולבסוף תוציאו את מה שנשאר.

הכוונה היא שאם תנסו לחסוך אחרי ההוצאות, לעולם לא תצליחו. החכמה היא לייצר הוראת קבע חודשית למוצר שרחוק מהעין ורחוק מהלב כגון פוליסת חסכון, או גמל להשקעה לצורך הענין, ורק אחר כך להוציא כסף על מסעדות, בילויים, חופשות וכל השאר.


מעבר לזה, אתם מוזמנים לקרוא שני פוסטים חשובים בבלוג:.


אז אם גם אתם מעוניינים לייצר הכנסה פסיבית ארוכת טווח מההון שלכם על מנת לצאת פרישה מוקדמת, תרגישו חובה להתייעץ עם איש מקצוע שיעזור לכם לתכנן את זה.


202 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page