. . .
 
  • חיים נתן, CFA

11 שאלות ותשובות על ניהול תיקי השקעות

עודכן: 17 באוג׳ 2021

מה זה ניהול תיקי השקעות? ניהול תיקי השקעות הוא מתן יפוי כוח לעשות פעולות בתיק. הכסף נשאר בחשבון הבנק של המשקיע, אך הוא לא צריך לקבל בעצמו את ההחלטות, ולא שואלים אותו על כל פעולה.


למי מתאים ניהול תיקי השקעות? ניהול תיקי השקעות מתאים לחברות (מה שנקרא תיקי חברה) או לאנשים שאין להם את הידע או הרצון לנהל את כספם לבד, אך חייבים שכספם ישאר בבנק. ללקוחות שלא חייבים שכספם ישאר בבנק, יש לרוב אפשרויות השקעה טובות יותר כגון פוליסות חסכון, גמל להשקעה, הלוואות חברתיות ועוד. להבדיל, מנהל התיקים פועל בשם לקוחות, והוא יכול לפעול רוחבית בלחיצת כפתור ממש.

מה ההבדל בין יעוץ השקעות לניהול השקעות? כאמור – בניהול תיקי השקעות, הלקוח נותן יפוי כוח למנהל ההשקעות לנהל את כספו ולקבל את כל החלטות. ביעוץ השקעות, היועץ חייב לקבל אישור מהלקוח על כל פעולה ("מה שלומך כהן? מחלקת המחקר של הבנק ממליצה על קיצור המחמ השקלי, ולכן אני רוצה למכור לך את א ולרכוש לך את ב. מאשר מר כהן?") . יעוץ השקעות נפוץ בבנק.

מה ההבדל בין ניהול תיקי השקעות לפוליסות חסכון? לכישנם הבדלים רבים, וניתן לקרוא עליהם בדפי של ניהול תיקי השקעות ופוליסות חסכון. אך אחד מההבדלים הוא שבעוד הכסף בניהול תיקי השקעות נשאר בבנק. הכסף בהשקעה באמצעות פוליסות חסכון, עובר לחברת הביטוח. בקופות גמל להשקעה, הכסף עובר לבית השקעות.

איך לבחור מי ינהל עבורי את תיק ההשקעות? לפני הבחירה במנהל התיק, חשוב לערוך בדיקה מעמיקה. חשוב להעזר באיש מקצוע שמכיר את הגופים השונים והגישות שלהם, ויודע לאפיין בעבורך את הצרכים, העלויות והסגנון. איש מקצוע גם עוקב באופן שוטף אחרי הביצועים השונים של חברות ניהול התיקים – דבר שלצערנו אינו שקוף. צרו קשר עכשיו בלינק על מנת לקבל ליווי שכזה!

כיצד פותחים תיק השקעות מנוהל? לאחר שנבחרו החברה או המנהל הרצויים לניהול תיק ההשקעות, נערכת פגישה פנים אל פנים בין הלקוח למנהל התיק. בפגישה זו מציג מנהל התיק בפני הלקוח את אסטרטגיית ההשקעות שלו, ומתוודע לרצונות ולצרכים של הלקוח כדי שיוכל לבצע עבורו התאמת מדיניות השקעות. הכספים המנוהלים יופקדו בחשבון בנק חדש וייעודי לצורך ניהול התיק.

מי מנהל עבורי את תיק ההשקעות? חשוב וקריטי. רק למנהל תיקים המחזיק ברישיון ניהול תיקים מטעם רשות ניירות ערך מותר לנהל תיקי השקעות. ללקוחות מעל 8 מליון שקלים, ורק להם – ישנם פתרונות נוספים.

האם אפשר להעביר תיק השקעות מחברה לחברה? בניגוד לקופת גמל להשקעה או פוליסות חסכון לא ניתן להעביר תיק השקעות מנוהל בין חברות. אך ניתן להעביר ייפוי כוח מהחברה הישנה לחברה החדשה באמצעות הבנק. במרבית המקרים, אירוע כזה יגרור שינוי במרבית הנכסים, עלויות גבוהות, ומס.

מה הסכום המינימלי לניהול תיקי השקעות? לרוב, על מנת לקבל תיק אפקטיבי ויעיל, נדרש סכום של לפחות חצי מליון שקל. בסכום כזה, מקבלים לרוב תיק קרנות נאמנות. על מנת לקבל ניהול איכותי בבית השקעות איכותי, נדרש לרוב מעל מליון שקל.

כיצד נקבעת מדיניות ההשקעות בתיק? מדיניות ההשקעות נקבעת לאחר איפיון צרכים שמבצע מנהל התיק, תוך התחשבות בצרכים, ביעדים וברצונות של הלקוח. המדיניות משתנה מעת לעת בהתאם לשינויים בשוק ולבקשות של הלקוח, כמו גם שינויים בצרכים האישיים שלו.

האם ניתן לשנות את ניהול ההשקעות בתיק? ניתן לשנות את מדיניות ההשקעות בתיק לפי הצורך – למשל, שינויים בשוק ההון שלפי שיקול הדעת המקצועי של מנהל התיק מחייבים היערכות, או בהתאם לרצונו של הלקוח. שינוי שכזה דורש אישור בכתב מצד הלקוח. גם פה יש לציין שלעומת קופת גמל להשקעה או פוליסת חסכון (כגון הראל מגוון, בסט אינווסט, מנורה טופ פיננס ואחרות) שינוי אלוקציה יגרור עלויות ומיסוי.

91 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
השקעות, תכנון פיננסי, ניהול עושר, יעוץ פרישה, תיקון 190, חסכונות, ניהול תיקי השקעות, ניהול תיק השקעו