. . .
top of page
  • חיים נתן

החיסכון הטוב ביותר שיש ולך אין.

בסוף השנה שעברה יצאה לאוויר העולם קופת הגמל החדשה, הבייבי של שר האוצר כחלון, קופת הגמל להשקעה. שר האוצר ופקידיו ראו בחזונם מכשיר השקעה תחרותי, שיאפשר לציבור להגדיל את החיסכון לפנסיה ללא הקנס שבהעדר הנזילות, כמו זה הקיים בקופות הגמל, הפנסיה וביטוחי המנהלים הנוכחיים.

ייתכן, ובחזונם, אפילו דמיינו באוצר כי קופת הגמל החדשה תהווה תחליף להשקעה בנדל"ן.


ובאמת, מדובר במצור כמעט מושלם מכל הבחינות. השקעה בשוק ההון בדמי ניהול נמוכים, כמו של קרן נאמנות, עם דחיית מס, ועם אפשרות להיחשף להשקעות אלטרנטיביות. בעוד שמנהלי קרנות נאמנות למשל מחויבים להשקיע את כל נכסי הקרן במוצרים סחירים רשומים למסחר, הרי קופות גמל יכולות להשקיע בנדל"ן, תשתיות, קרנות גידור וכו'. ולכן גם התשואות צפויות להיות טובות יותר. לשם המחשה. קופות הגמל הטובות בישראל, הניבות ב-12 החודשים האחרונים (נכון למרץ 17) כמעט 9% תשואה. כמה עשה החיסכון שלכם?


אך פה לא מסתיימים היתרונות, בקופת גמל, כמו קופת גמל – ניתן לעבור בין מסלולי השקעה, ואפילו בין גופים מבלי שיהיה אירוע מס, ומבלי למשוך את הכסף. ובכל מקרה, נשמרת במוצר נזילות מלאה – ניתן למשוך את הכסף ללא קנסות בכל עת.


אך המתנה הגדולה ביותר, היא הרצון לעודד חסכון לפנסיה: במוצר גלומה הטבת מס משמעותית. חוסך שלא ימשוך את החיסכון שלו עד גיל 60, ולאחר מכן ימשוך אותו כקצבת פנסיה חודשית יהיה פטור ממס רווחי הון!


כמי שנפגש לתכנון פרישה ולתכנון פנסיוני עם חוסכים רבים מעל גיל 50, אני באמת יודע כי בתחום הפנסיה יש פה פצצה מתקתקת. אם לא עבדת בארגוני ענק כמו תעשיה אווירית, קופות חולים או בנקים, או לא זכית לפנסיה תקציבית – מצבך עגום. כנראה שהצבירה שלך לפנסיה מסתכמת בכמה מאות אלפי שקלים, שבמקרה הטוב שווים עד 3000 ₪ לקצבת פנסיה.


ואת זה באה קופת הגמל החדשה לפתור. לתת כלי, שאליו יוכלו חוסכים להפקיד כסף, בנזילות מלאה, בדמי ניהול נמוכים, ועם יתרונות רבים נוספים על מנת להגדיל את קצבת הפנסיה שלהם, ולא לחיות על חשבון המדינה.


אז למה אין לך את המכשיר הזה?


כי מכשיר כל כך מוצלח היה פוגע בתעשיית ניהול התיקים, קרנות הנאמנות, וביועצים בבנק, וכנראה שהלובי של הגופים האלו, הצליח לשים על המוצר הזה תקרת הפקדה שנתית מגוחכת של 70 אלף שקל בלבד. (כן, אפשר להפקיד רק 70 אלף שקל בשנה למספר תעודת זהות).


והתקרה הזאת, הביאה לכך שמוצר כל כך מוצלח, הפך למוצר שלא מעניין אף אחד.


בנוסף, הלבישו עליו תקנות כגון ביצוע מסלקה פנסיונית, וכתיבת הנמקה פנסיונית. וכך, בזמן שכל אחד יכול להיכנס לבנק ולרכוש קרן נאמנות כרצונו ובכל סכום, הרי שעל מנת לפתוח קופת גמל להשקעה, נדרש תהליך שלוקח מספר ימים, חתימות, הסברים, וכו'. ובשביל סכום של 70 אלף שקל בשנה, או הפקדה חודשית של כמה מאות שקלים, לאף גורם הפצה, אין תמריץ אמיתי לטפל בזה.


מה עושים?

משחק מי רוצה להיות מיליונר

לא מוותרים. גמל להשקעה (ופוליסת חסכון) הינם מוצרי ההשקעה הטובים ביותר. ובטח שהינם החסכונות הטובים ביותר לילדים. כמו כן, למי שיש צורך בהגדלת קצבת הפנסיה העתידית שלו, אין מוצר טוב יותר. ולכן צריך להתאמץ – ולפתוח קופה שכזו. תזכרו – בעולם הפיננסי, אם מישהו התאמץ שלא יהיה לכם משהו – כנראה שהמוצר הזה דווקא שווה את זה...
bottom of page