. . .
 
  • חיים נתן

מה זה בכלל תרופות גנומיות, אונקוטסט, וכל הפרסומות האלה ?


כל מי שראה את הסדרות המתמחים, אקס פקטור, וכמעט כל סדרה, לא יכל להתחמק מהפרסומת של חברת הראל לאונקוטסט של טבע. מה זה בכלל, ומה זה התרופות הגנומיות שכולם מדברים עליהם?

קצרראשית, גילוי נאות: אין מדובר בפרסומת, לאור שאלות רבות שעולות החלטתי לנצל את האתר על מנת לתת הסבר.

לאחרונה, מופיעות פרסומות רבות לביטוח אונקוטסט של טבע וחברת הראל ביטוח. מה זה בכלל?

ההסבר הוא פשוט - בעבר היתה תפיסה של טיפול בסרטן על פי פרוטוקול. אם למישהי גילו סרטן שד. אז טיפלו בו על פי פרוטוקל לטיפול בסרטן שד. נשמע הגיוני. אבל עם השנים, והתפתחות הרפואה התברר כי לא כל סרטני הכבד הם בעלי אותם מאפיינים. ויתרה מכך, התברר כי סרטן בכבד (למשל) יכול להיות בעלי מאפיינים של סרטן שד. וכך התגלה, כי יתכן ותרופה שאינה בעלת התוויה לסרטן ממנו סובל החולה, היא דווקא זו שתמנע מהחולה כימותרפיה ותביא לאחוזי ריפוי גבוהים יותר.

על מנת לגלות את הדנא ממנו מנורכב הסרטן, נדרשות בדיקות יקרות. לבדיקות האלה מגוון שמות, אך המותג המרכזי שתפס הינו "אונקוטסט". כמובן, שטבע אינה חברת הבריאות היחידה שעושה בדיקות של התאמת תרופות גנטיות.

וכך, כמו שהתחילה מגמה של ביצועי בדיקות ציפ גנטי בהריון, בדיקה יקרה שלמעט מקרים מיוחדים אינה מכוסה על ידי קופות החולים, כך התחילו כל חברות הביטוח למכור כיסוי של תרופות גנומיות או תרופות בהתאמה אישית. זו הרחבה נפרדת, .שעלותה שקלים בודדים שאפשר להלביש על כל פוליסה. גם על פוליסות קולקטיב (פוליסות של מקום העבודה), בה הכיסוי הזה אינו קיים.


275 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
השקעות, תכנון פיננסי, ניהול עושר, יעוץ פרישה, תיקון 190, חסכונות, ניהול תיקי השקעות, ניהול תיק השקעו