• חיים נתן, CFA

בשנה כזאת, יש טעם בתחזיות?


במשך שנים, כמנהל השקעות מוסדי, וכלכלן ראשי, כתבתי סקירות שנתיות וחודשיות על מצב השווקים. ולכן, מתבקש שגם בחודש ינואר הנוכחי אכתוב סקירה פשוטה וקצרה על תחזיות השוק. אך השנה, על מנת לחסוך זמן יקר לכולנו, בחרתי להציג את הגרף הבא, שמציג את ההפרשים בין ממוצע התחזיות לביצועי מדד ה-S&P500 לבין התוצאות בפועל. כפי שניתן לראות, ממוצע ההפרש הוא כ- 10%. נתון מדהים בפני עצמו, ששם ללעג את כל ספורט התחזיות שאנחנו קוראים בעיתון סוף שנה ולקראת השנה הבאה. חסכתי לכם זמן. אפשר להתקדם הלאה.

בכל זאת, כמה מילים על איך הסתיימה שנת 2018.

כפי שניתן לראות, מהנתונים שאני אוסף, וכפי שחשנו על בשרנו בחודש דצמבר 2018, בכל מה שקשור בשוק ההון,

לא משנה במה השקעתם – הפסדתם.

גם קופות הגמל לתיקון 190 ופוליסות החסכון כולן הניבו תשואה שלילית לאחר דמי ניהול. במרבית המקרים, פוליסות החסכון ירדו פחות מניהול התיקים, למעט חברת ניהול תיקים אחת, שהצליחה לעבור את 2018 באופן מכובד מאוד.

בצד הימני של הטבלה, כבכל חודש מככבים הנכסים האלטרנטיביים. ללקוחות הלא כשירים - בעיקר הלוואות בין עמיתים, וללקוחות הכשירים - מגוון רחב יותר של השקעות. אנחנו עובדים כל הזמן על מציאת נכסים אלטרנטיביים איכותיים, אך זו לא משימה קלה. החודש אנו צפויים לטוס ללונדון להפגש עם חברה המציעה הלוואות לפרטיים כנגד בניית מתחמי נוחות בתחנות דלק. אם יהיה רלוונטי, ניתן פרטים בהמשך.

אנחנו אחרי מהלך מכובד מאוד של השווקים, ולאחר דוחות סבירים של אפל בשבוע שעבר, נראה שהשוק נושם לרווחה. לאחר מהלך כזה, עם חודש ינואר החזק ביותר מאז 1987, כל תחזית לגבי השווקים כנראה שתתבדה. למרות זאת, החשש המרכזי שלנו הוא לא הריבית, האינפלציה או ביצועי החברות – אלא חשש פוליטי. בארה"ב סאגת טראמפ-רוסיה הולכת ומסתבכת, כאשר חלק מהקרובים לנשיא טראמפ נחקרו או נעצרו. אף אחד לא יודע מה מכין החוקר המיוחד, ומתחיל להבנות חשש כי טראמפ לא יוכל לסיים את הכהונה שלו. במקרה שכזה, אין ספק שאי הוודאות עלולה להשפיע לרעה על השווקים. גם בארץ, מבלי להכנס לפוליטיקה, הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה לפני הבחירות, עלולה להכניס אי ודאות משמעותית לשוק.

אם בחודש דצמבר (כמעט בשיא הירידות – יום לפני חג המולד) המלצנו לבעלי הקיבה החזקה להגדיל מניות, מה שלצערי עשו ממש מעט, עכשיו נראה שאפשר לחזור לשבת חזרה באזור הנוחות. אין שום טעם בתחזיות. פשוט צריך להיות מוכנים לכל תרחיש על ידי הפניית חשיפות למוצרים אלטרנטיביים. השוק יעלה – נזכה מסביבה כלכלית טובה יותר. השוק יירד – יהיו לנו בטחונות.

#השקעות #תכנוןפיננסי #תחזיות

33 צפיות0תגובות

אין במידע לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להצביע על תשואות שתושגנה בעתידהתוכן במסמך זה הינו למטרות מידע בלבד ואין לראותו בשום דרך כהצעה, ייעוץ, עצה, המלצה או שכנוע לרכוש או למכור או להחזיק ניירות ערך או מוצרים פיננסים ו/או פנסיונים המתוארים במסמך זה או להתחייבות להתקשר בכל עסקה או פעילות מכל סוג. בנוסף, תוכן מסמך זה אינו מתיימר לכלול את כל המידע הנדרש בכדי לקבל החלטת השקעה במי מן המוצרים המתוארים במסמך זה. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות ולפיכך על כל משקיע להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ואין לראות במסמך זה כתחליף לייעוץ השקעות אישי המבוסס על נסיבות אישיות ועל צרכיו המיוחדים של כל משקיע קיים או פוטנציאלי או לגרוע מחובת בדיקת נאותות של המשקיע עצמו את ההשקעה.

 השיא בוטיק סוכנות לביטוח פנסיוני (2017) בע"מ,  הינה בעלת רשיון סוכן ביטוח פנסיוני ממשרד האוצר.

  • Facebook Social Icon

חיים נתן מתכנן פיננסי מומחה בהשקעות

058-7107031

haim@asee.com

מיסוי פרישה

ניהול תיקי השקעות

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

LOGO.png

  חיים נתן | השקעות ותכנון פיננסי