. . .
top of page
  • חיים נתן

דמי כיס לילדים - מה הדרך הנכונה?

לפני כשנה ביקשו לקוחות שלי לבנות מערכת הרצאות של חינוך פיננסי לילדים. יחד עם אשת מקצוע בתחום התחלנו לבנות מערך הרצאות לגבי חינוך פיננסי לבני נוער. הפרויקט לא התרומם לבסוף, עקב העדר היתכנות כלכלית (אירוני, אבל זה מראה את הצורך בתכנון פיננסי גם בעסק וגם במשפחה) אבל השלד וחלק מהתכנים כבר נכתבו. ולכן, החלטתי שבמקום שהחומר יישב במגירה, להעלות בבלוג החודשי כמה נקודות חשובות. ונתחיל עם הנושא החשוב, שלא מתנהל נכון במשפחות רבות - דמי כיס.

בבתים רבים נהוג לתת לילדים דמי כיס. בבתים אחרים לא רואים בכך חשיבות.

נתינת דמי כיס הינה אקט חינוכי ומסייעת לילדנו ללמוד להתמודד בהצלחה עם אתגרים פיננסים.

דמי כיס מייצרים הזדמנות מצוינת ללמד את ילדינו על ערכי המשפחה בכל הנוגע לשימוש בכסף – זוהי הזדמנות לבדוק עם הילדים האם כסף הוא אמצעי או מטרה? האם מטרת דמי הכיס היא "בזבוזים" או הזדמנות לחיסכון לדברים גדולים? למשל, אצלי הבת הגדולה משתמשת בדמי הכיס שלה להוצאות שוטפות עם חברות. קניות רנדומליות, וכל מיני הוצאות קיץ. ואילו הבן הקטן, חוסך על מנת לרכוש לעצמו כל מיני דברים שגורמים לי לחייך, כמו טלוויזיה משלו על מנת שלא נמנע ממנו זמן מסך מוגזם.

דמי הכיס ניתנים לילד על מנת להעניק לו תחושת עצמאות בניהול כסף, אך לעצמאות אמיתית מתלווה תמיד אחריות: נרצה לוודא שהכסף לא בוזבז על דברים שאנחנו כמשפחה אוסרים עליהם. גם פה למשל, כשאחד הילדים רצה להוציא חלק גדול מדמי הכיס שלו על כספי אספנות דוגמת סופרגול, הרשינו לו לרכוש לא יותר מחבילה בשבוע, כאשר מבחינתו רצה להוציא את כל דמי הכיס שלו על חבילות של קלפים. האחריות חלה על אותם דברים עליהם הילד בוחר להוציא את הכסף וגם על הכמות וההיקף.

איך נותנים דמי כיס וכמה?

(נלקח בחלקו מתוך אתר פעמונים)

מה עושים עם דמי כיס ומה לא – הגדירו מה אתם מצפים שהילדים יעשו עם הכסף אותו קיבלו, מה ניתן לקנות בדמי הכיס ומה לא. כל משפחה שונה בהתנהלותה ובעקרונותיה ולכן חשוב להגדיר במשותף עם הילדים את הציפיות ולמנוע מראש טענות שכיחות כמו "זה הכסף שלי ואני אקנה בו מה שאני רוצה". אם נחזור לדוגמא עם הקלפים, או ממתקים, או דמויות בפיפ"א, - האם אנו מאפשרים להשתמש בדמי הכיס לדברים אלו? ניתן ללכת בגישה כזו גם לטיול משפחתי. תנו לילדים תקציב לטיול המשפחתי. תנו להם לנהל אותו, וכך לא תצטרכו להגיד למשל - כבר רכשנו הרבה לגו או בגדים.


צריך ורוצה – דמי הכיס הם דרך מצוינת ללמידת סדרי עדיפויות בהוצאתו. יש דברים שאנו צריכים לקנות ויש דברים שאנו רוצים לקנות. הגדרת "צריך" ו"רוצה" בגיל צעיר תסייע לילד בבגרותו להבחין ולתעדף את הוצאותיו. עודדו את הילד לחשוב על הדרך בה הוא בוחר להוציא את הכסף שלו. בדקו אתו אם הוא נוטה לבזבז על "שטויות" או שמופעל שיקול דעת לפני הרכישה. נושא הרוצה מול צריך הוא אחד מהנושאים החשובים בחינוך פיננסי, ואני אייחד אליו טור מיוחד בפעם הבאה.


ניהול הכסף – דמי הכיס הם תקציב שיש לדעת לנהלו: יש לתכנן את השימוש בדמי הכיס, לדעת כמה יש,

על מה הוצא הכסף וכמה נשאר. כל ילד בהתאם לגילו.


מה עושים כשיש פערים בהתנהלות בין הרצוי למצוי?

דמי הכיס השבועיים/חודשיים נגמרו והילד צריך כסף ? העיקרון המנחה הוא שאם הילד בזבז את כל הכסף,

את דמי הכיס הבאים יוכל לקבל רק במועד הקבוע הבא למתן דמי כיס. מתן מקדמה על חשבון דמי הכיס ילמדו את הילד שלכם לחיות מעבר למה שיש לו. אנחנו לא רוצים לחנך לחיות באוברדרפט.


ילד הוציא כסף על משהו והוא מצטער על כך? נתתם לילד דמי כיס והוא רץ לקנות את המשחק הראשון שצדה עינו. הסבירו לו שכסף שקיבלנו במתנה מתאים גם לפינוק ולכיף, אך עודדו אותו לבדוק להבא מה עוד אפשר לעשות בכסף ולערוך מראש רשימה. למשל: כמה מהכסף יושקע בקניות וכמה כדאי לחסוך לרכישה גדולה יותר, איזה משחק ייתן תמורה טובה לכסף וכד'.


הילד מנסה לחסוך למשהו גדול יותר ונכשל במשימה מכיוון שבזבז את כל דמי הכיס? למדו את הילד להקצות תחילה את הכסף שתכנן לחסוך ולהפרידו משאר דמי הכיס, באופן הזה תמיד יישאר לו די כסף לחיסכון.


הילד מעוניין לקנות משהו גדול שמקובל עליכם והחלטת לעזור לו בכך שהלוויתם לו את הסכום הדרוש?

למדו אותו שהלוואות יש להחזיר והסבירו לו את הכללים להחזרת ההלוואה שנתתם לו, עמדו על החזרה

של הסכום מדויק במועד עליו הסכמתם.


אל תשתמשו בדמי כיס כעונש. הילד חסך, זהו הכסף שלו. הענשה בשלילת דמי כיס או בלקיחת מה שכבר נתתם, מעבירה מסר בעייתי וחוטאת למטרה לשמה הנהגתם הרגל זה. קבעתם עקרונות לשימוש בכסף?

אל תסטו מהעקרונות שהגדרתם. אם פתאום לא תרשו להם לקנות משהו בכסף שלהם, תגרמו לילדים

לפקפק בערכים ובעקרונות בניהול כסף.


קבלו את ההבדל בין הילדים השונים – למרות שכל הילדים גדלים בבית אחד, אל תהיו מופתעים שילדיכם נוהגים באופן שונה זה מזה. בדיוק כמו שלמבוגרים יש גישות שונות לכסף, כך הדבר גם אצל ילדים. חלק מהילדים יחפשו כל הזדמנות לעבוד ולחסוך כסף וחלק יגלו עניין פחות בכל מה שקשור לכסף ויבזבזו לפי גחמה.


לא הקפדנו על מתן דמי כיס במועד?

הילדים ילמדו עד מהרה להזכיר לנו ששכחנו לתת את דמי הכיס וידעו לחשב מצוין את מצבת החובות שלנו אליהם. בהרבה בתים מבקשים מהילדים כסף קטן לטיפ לשליח או לבייביסיטר. אני יכול להגיד, שאנחנו לפחות מנהלים רשימה, אבל גם אם לא - הילדים תמיד מזכירים שלקחנו מהם איזה 50 שקלים לבייביסיטר.

דמי כיס הוא המפגש הראשון של הילדים שלנו עם כסף. והזדמנות מעולה לתת להם מושגי יסוד של רוצה/צריך, זול/יקר ודחיית סיפוקים. חפשו בגוגל את "מבחן המרשמלו" המראה שילדים שיודעים לדחות סיפוקים בגיל צעיר, מפתחים יכולות טובות יותר להתנהג כמבוגרים.


דמי כיס לילדים כקופת חסכון

bottom of page