• חיים נתן, CFA

טור אישי - מה הכסף שלי עשה בחודש יוני?


קצת מצחיק לכתוב סיכום על חודש יוני בסוף חודש יולי. אבל אין לי ברירה, התרחבות המדגם אחריו אני עוקב, דורשת הרבה יותר זמן, כאשר חלק מהחברות פרסמו נתונים רק בימים האחרונים. בכל מקרה, אכתוב את הסיכום של חודש יוני, מעודכן לסוף חודשי יולי.

נראה שבעוד השוק בארה"ב שובר שיאים, השוק בארץ מתקשה להתרומם. לפעמים זו קבוצת דלק, אבל לרוב זו פשוט טבע. מניית טבע הצליחה לחזור לכיוון ה- 9.5 דולר למניה, ומאז פשוט תוך כמה ימים, קרסה לתוך עצמה ולכיוון 7.5 אחוז למניה. כאשר טבע ופריגו מהוות יחד כ- 14% ממדדת תל אביב 35, הרי שביצועי השוק בארץ תלויים בעיקר בסמנטימנט התרופות בחו"ל. ופחות בכלכלה המקומית. השווקים הבינלאומיים חזרו להתמכרות האופיינית לכסף הזול, כאשר כל ציוץ, אמירה או רמז על הורדת ריבית מריצה אותו קדימה, כאשר המשקיעים מדמיינים סביבה כלכלית קשוחה, אבל ריבית נמוכה ויורדת ואולי אפילו הרחבה כמותית. באירופה הסיפור השתנה בשבוע האחרון – מדיבורים ללא כוונה אמיתית לנקיטת פעולה ממשית, רמז בשבוע שעבר הבנק המרכזי על הורדת ריבית ואפילו הרחבה כמותית . כמובן שהאמירה הזו הריצה את השווקים קדימה. יש כסף בזול! השוק מתנהג בדיסונס, כי בעוד אגרות חוב מדינה באירופה נסחרות ברמות שלא משאירות שום סיכוי לרווח, המגזר הבנקאי נסחר דווקא בתשואות גבוהות, שמייצגות את הפסימיות של המשקיעים לגבי הכלכלה.

בארה"ב הסיפור הוא הלינץ' שמבצע הנשיא האמריקני בפד עם הצהרות שפשוט מקפלות את הפד והופכות אותו לבובה על חוט. כשהנשיא האמריקני מצייץ בשבוע אחד כי: "הפד אינו יודע מה הוא עושה"; "אלמלא הפד הינו בצמיחה של 4-5%"; זה אחד מחודשי יוני הטובים בהסטוריה", זה הרבה מעבר להזוי. טראמפ מתנהג כמו אחרון המשקיעים הטוקבאקיסטים. פעם, לפני כשנה בלבד, עוד התנגד הפד להוראות שצללו עליו מהבית הלבן. כעת, יש לנו יישור קו וממש צריך לשפשף האוזניים לשמע הדברים הנאמרים. נגיד הבנק הפדרלי מסביר כי התנאים הכלכליים השתנו משמעותית בששת השבועות האחרונים. כיוון שכך יש מקום לא רק להורדת ריבית אלא אולי להשקת נוספת של תכנית רכישות QE, ובכלל הוא רואה האטה ברור בסקטור הייצור. בחודש וחצי, כך לפי פאואל, עברנו משוק חזק, בצמיחה, שאינו צריך תמיכה מוניטרית לשוק שברירי וחלש שאולי אף יזדקק לתכנית רכישות. זה מגוחך, אבל זה בדיוק מה שהמשקיעים מחפשים. עוד תמיכה ועוד הצהרות שמבהירות כי הפד כפוף לטראמפ שמצידו הכפיף עצמו לשוק המניות .

שינויים בטבלה החודשית

עקב התכווצות מדגם מצד הלקוחות של תיקי השקעות עם 50% מניות, הורדתי את המעקב אחרי הסעיף הזה. הוספתי שתי קרנות שראינו בביקור האחרון בלונדון לבחינת השקעות. אלו קרנות שאנו עוקבים אחריהן זמן רב, וראינו אותן גם בביקור בפרואר .עכשיו התחלנו לעבוד איתן בהיקף גדול יותר. הקרנות הין MBF ו-מונטרו. ולצערי אני לא יכול לכתוב בפורמט כזה על הקרנות עקב חוקי ניירות ערך. מי שמעוניין לשמוע שייצור קשר בכפוף להקצאה, יש לשים לב שהמינימום הוא קרוב ל- 400 אלף שקלים להשקעה.

חודש יוני היה חודש מעולה. שלושת הגופים שאנחנו עובדים איתם, הראל, אקסלנס, ואלטשולר הובילו את טבלת התוצאות עם סביב 2% תשואה במסלולים הכלליים. מונטרו עלתה ביותר מ-3% עקב שערוך של אחת מחטיבות הבריאות שרכשה, והפער בינה לבין המתחרות המשיך להפתח.

כרגיל, בממוצע, השקעה בתיקון 190 או פוליסות חסכון הניבה מניהול תיקים.

המשך השקעות טובות!

#מתכנןפיננסי #תכנוןפיננסי

23 צפיות0 תגובות

אין במידע לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להצביע על תשואות שתושגנה בעתידהתוכן במסמך זה הינו למטרות מידע בלבד ואין לראותו בשום דרך כהצעה, ייעוץ, עצה, המלצה או שכנוע לרכוש או למכור או להחזיק ניירות ערך או מוצרים פיננסים ו/או פנסיונים המתוארים במסמך זה או להתחייבות להתקשר בכל עסקה או פעילות מכל סוג. בנוסף, תוכן מסמך זה אינו מתיימר לכלול את כל המידע הנדרש בכדי לקבל החלטת השקעה במי מן המוצרים המתוארים במסמך זה. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות ולפיכך על כל משקיע להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ואין לראות במסמך זה כתחליף לייעוץ השקעות אישי המבוסס על נסיבות אישיות ועל צרכיו המיוחדים של כל משקיע קיים או פוטנציאלי או לגרוע מחובת בדיקת נאותות של המשקיע עצמו את ההשקעה.

 השיא בוטיק סוכנות לביטוח פנסיוני (2017) בע"מ,  הינה בעלת רשיון סוכן ביטוח פנסיוני ממשרד האוצר.

  • Facebook Social Icon

חיים נתן מתכנן פיננסי מומחה בהשקעות

058-7107031

haim@asee.com

מיסוי פרישה

ניהול תיקי השקעות

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

LOGO.png

  חיים נתן | השקעות ותכנון פיננסי