• חיים נתן, CFA

איך הכסף שלי סגר את שנת 2019?


זו לא חוכמה לסכם את שנת 2019 בחודש פברואר. אז אנסה לתת בבלוג זה מספר נקודות ודעות שאינן

קשורות באופן פרטני לסוף השנה.

ראשית, שנת 2019 היתה שנה חריגה בעוצמת העליות שלה. הן בשוק המניות, והן ירידת תשואות חדה בשוק האג"ח- שהביאה לרווחי הון גבוהים באגרות החוב הארוכות בעיקר. משכך, מי שישב בחוב ארוך, הצליח להניב תשואה גבוהה יותר ממנהלי ההשקעות שישבו בחוב הקצר.

הנפגעות המרכזיות הן חברות הביטוח. חברות הביטוח מעדיפות להחזיק בניינים ותשתיות על פני חוב, ולבן בתקופה של עליות חדות, דווקא האחזקות הסולידות האלו פוגעות בהן.

וכך אנו רואים שתיקי ההשקעות המנוהלים היכו בשנת 2019 חלק מפוליסות החסכון או את קופות 190 הסולידיות.

שנית, אי אפשר שלא להתעלם מהשנה המטורפת של אלטשולר שחם שהוביל בפנסיה, בגמל, השתלמות, תיקון 190 ופוליסות. הפלא גדול אפילו יותר כשמביאים בחשבון שהחברה מנהלת את תיק הגמל הגדול בישראל, בתחום שיש בו יתרון לקוטן

שלישית, האם בעקבות העליות החדות של 2019 יבואו ירידות ב- 2020? זה ייתכן בדיוק באותו האופן בו השוק יכל לרדת בחודש נובמבר, דצמבר ובכלל. אין שום משמעות אמיתית, למעט משמעות סמלית בכך שהחלפנו שנה. על מנת להבין את כיוון השוק, עלינו להבין האם השתנה משהו מבחינה פונודמנטליסטית.

והאמת היא שלמעט אויר הגבהים שמטריד אנשים, לא השתנה דבר מהותי. להיפך - בבדיקה שעשיתי כשהייתי הכלכלן הראשי של מנורה מצאתי שאפקט הסייקל הנשיאותי בארה"ב ממשיך להתקיים. האפקט הזה פשוט אומר שבשנת בחירות (מדובר על ארה"ב, הרי בישראל כל שנה היא שנת בחירות לאחרונה..) הנשיא מעונין להיבחר שוב, ולכן הוא לוחץ על מדיניות מוניטרית או פיסקלית מרחיבה דבר שמביא לעליות בשווקים. ואם כבר אנו בוחנים את שנת 2020, הרי שהבחירות לנשיאות ארה"ב צפויות להשאיר מאחור את מלחמת הסחר עם סין (מי זוכר בכלל), ואפילו את וירוס הקורונה.

למרות זאת, נזכור שהנבואה ניתנה לשוטים, ובכל שנה, אין תחליף לפיזור השקעות רחב על גבי מגוון מדינות, מגזרים ומטבעות.

שלישית

#תקנה190 #תיקון190

19 צפיות0 תגובות

אין במידע לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להצביע על תשואות שתושגנה בעתידהתוכן במסמך זה הינו למטרות מידע בלבד ואין לראותו בשום דרך כהצעה, ייעוץ, עצה, המלצה או שכנוע לרכוש או למכור או להחזיק ניירות ערך או מוצרים פיננסים ו/או פנסיונים המתוארים במסמך זה או להתחייבות להתקשר בכל עסקה או פעילות מכל סוג. בנוסף, תוכן מסמך זה אינו מתיימר לכלול את כל המידע הנדרש בכדי לקבל החלטת השקעה במי מן המוצרים המתוארים במסמך זה. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות ולפיכך על כל משקיע להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ואין לראות במסמך זה כתחליף לייעוץ השקעות אישי המבוסס על נסיבות אישיות ועל צרכיו המיוחדים של כל משקיע קיים או פוטנציאלי או לגרוע מחובת בדיקת נאותות של המשקיע עצמו את ההשקעה.

 השיא בוטיק סוכנות לביטוח פנסיוני (2017) בע"מ,  הינה בעלת רשיון סוכן ביטוח פנסיוני ממשרד האוצר.

  • Facebook Social Icon

חיים נתן מתכנן פיננסי מומחה בהשקעות

058-7107031

haim@asee.com

מיסוי פרישה

ניהול תיקי השקעות

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

LOGO.png

  חיים נתן | השקעות ותכנון פיננסי