• חיים נתן, CFA

שלוש פעולות הנוגעות לחסכון והשקעות בזמן הקורונה

עודכן ב: 23 יול 2020


אנחנו נמצאים בערך חודש וחצי - חודשיים מתחילת הירידות בשווקים. וזו הזדמנות טובה לדון בשלוש נקודות שקשורות לחסכון האישי, לקרנות ההשתלמות ולהשקעות.

נקודה ראשונה: האם למשוך קרנות השתלמות?

חודש מרץ היה אחד מהחודשים הקשים שהיו בשוק ההון. למעוניינים, שמרתי מהדורת אספנים של צילומי מסך היסטוריים כדוגמת זה המצורף. ירידה יומית של כמעט 13% במדד הדאו ג'ונס.

שיא הירידות היה סביב ה- 20 לחודש, פלוס מינוס כמה ימים לכל כיוון, תלוי על איזה מדד מסתכלים. ומאז לקראת סוף החודש, שהיה גם סוף הרבעון, תיקנו השווקים יפה. על פי מידע לא רשמי ומסודר עדיין, הפסידו קרנות ההשתלמות במסלול הכללי בארץ בין 8 אחוזים ל - 10 אחוזים בממוצע. בערך חצי מהרווחים של שנת 2019. מאז, במעט ימי המסחר של אפריל תיקנו גם חלק נוסף.

אצלנו, אין ולו לקוח אחד במשרד שמשך את קרנות ההשתלמות שלו. קרן השתלמות הינה מוצר פטור ממס רווחי הון, בדמי ניהול יחסית נמוכים, ובביצועים יחסית טובים לאלטרנטיביות. משכך, זהו הכסף האחרון למשוך. מתי יש למשוך קרנות השתלמות? אם יש מטרה לכסף בקרוב כגון רכישת דירה, אירוע משפחתי (שלא יהיה בחודשים הקרובים) או מטרה אחרת.

מהי הפעולה לעשות?

מי שעבר למסלול השקלי/כספי וכאלה היו מספר לקוחות, צריך לשקול לחזור במנות. נאמר 20% השבוע, ובדיקת דופק בעוד שבוע.

הבעיה הגדול של המשקיעים שעוברים מסלולים, היא שהם לא יודעים מתי לחזור.

האמת היא שאף אחד לא יכול לתזמן את השוק, אבל מי שכן עבר מסלול, ראוי שיתחיל לשקול את אסטרטגיית החזרה

נקודה שניה: חסכון אישי זמין נזיל

שוק התעסוקה לא יחזור לעצמו במהירות, או בכלל. אני מניח שבחודשים הקרובים נראה יותר ויותר מובטלים ופחות עובדים שנמצאים בחל"ת. ככל שהיציאה מהסגר תהיה איטית יותר, כך כמות העסקים שיאלצו לפטר ממש, ולא רק להוציא לחל"ת, תלך ותגדל. והמשבר הפיננסי במדינה ילך ויעמיק.

כלל האצבע הוא תמיד צריך לשמור 3 חודשי מחיה נזילים. גם אם אתם לא חושבים שאתם עלולים לאבד את משרתכם.

מהי הפעולה לעשות?

לשמור בפק"מ/ פר"י/ 3 חודשי מחייה

נקודה שלישית: להגדיל השקעות בסכום שיכולים לסכן

כפי שאנו נמצאים במשבר ענק, כלכלי בעיקר. יש פה גם לא מעט הזדמנויות.

על כל אחד שיש לו כסף נזיל, להחליט על סכום שהוא מוכן לאבד. כן, לאבד. זה יכול להיות אלפי, עשרות אלפי או מאות אלפי שקלים. בסכום הזה, אשר ניתן לו "צבע מיוחד" של ניצול הזדמנויות מסוכן - יש להשקיע במוצרים בעלי פוטנציאל סיכון/סיכוי גבוה. למשל רכיב מנייתי גבוה, רכישה במינוף, השקעה בפוליסות חסכון או גמל להשקעה במסלולים מנייתים. גם הגדלה של קרנות השתלמות למסלול מנייתי באופן חלקי הינה אופציה שיכולה להיות מוצלחת, למי שמתסכל לטווח של כמה שנים.

מהי הפעולה שיש לעשות?

להתייעץ. שימו לב שזה לא מתאים לכל אחד.

כמעט חודשיים אחרי תחילת המשבר, וברור שהמשבר הזה ישאר איתנו עוד כמה חודשים, אבל כפי שישנם משקיעים שמנסים לרכוש את קבוצת דלק מתשובה שהסתבך, גם אתם יכולים לחפש הזדמנויות תוך כדי הזהירות המתבקשת

ין לראות בכתבה, בתוכנה משום שיווק/ייעוץ השקעות או תחליף לכזה.

המידע המוצג בכתבה, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני”ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בה, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עשויים, בהתאם למגבלות הדין, לרכוש ו/או למכור ו/או להתעניין עבור עצמם בניירות ערך ו/או נכסים פיננסים הקשורים במישרין ו/או בעקיפין לחברה ו/או לניירות הערך ו/או לנכסים הנסקרים בכתבה,

החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה אינם לוקחים על עצמם כל אחריות שהיא לכל הפסד ישיר או נסיבתי הנובע משימוש בכתבה זאת.


אין במידע לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להצביע על תשואות שתושגנה בעתידהתוכן במסמך זה הינו למטרות מידע בלבד ואין לראותו בשום דרך כהצעה, ייעוץ, עצה, המלצה או שכנוע לרכוש או למכור או להחזיק ניירות ערך או מוצרים פיננסים ו/או פנסיונים המתוארים במסמך זה או להתחייבות להתקשר בכל עסקה או פעילות מכל סוג. בנוסף, תוכן מסמך זה אינו מתיימר לכלול את כל המידע הנדרש בכדי לקבל החלטת השקעה במי מן המוצרים המתוארים במסמך זה. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות ולפיכך על כל משקיע להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ואין לראות במסמך זה כתחליף לייעוץ השקעות אישי המבוסס על נסיבות אישיות ועל צרכיו המיוחדים של כל משקיע קיים או פוטנציאלי או לגרוע מחובת בדיקת נאותות של המשקיע עצמו את ההשקעה.

 השיא בוטיק סוכנות לביטוח פנסיוני (2017) בע"מ,  הינה בעלת רשיון סוכן ביטוח פנסיוני ממשרד האוצר.

  • Facebook Social Icon

חיים נתן מתכנן פיננסי מומחה בהשקעות

058-7107031

haim@asee.com

מיסוי פרישה

ניהול תיקי השקעות

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

LOGO.png

  חיים נתן | השקעות ותכנון פיננסי