• חיים נתן, CFA

שלושה עדכוני תקנות קורונה חשובים

המדינה ממשיכה להוציא תקנות פיננסיות בקצב מסחרר, שחולקות לרוב את אותה האג'נדה הכלכלית, והיא העדפת הזמן הקצר על פני הזמן הרחוק. בניגוד אגב, לבסיס החשוב בלימודי כלכלה של הגדלת חסכון מכסף פנוי, ועידוד האזרחים לחסכון שולי גבוה ככל האפשר.

בשבוע האחרון עברו במהירות שלוש תקנות שיכולות להשפיע על כולנו, וחשוב להכירא. משיכת קרנות השתלמות ללא קנס

ראשית, אדגיש שעדיף שלא לעשות זאת. קרן השתלמות הינה מכשיר ההשקעה היעיל ביותר שקיים. פטור ממס רווחי הון וזול יחסית. אך על מנת לאפשר לנזקקים למשוך אותו, הוציאה הממשלה תקנת שעה לפיה - מתן אפשרות עבור מי שהם או בן זוגם פוטרו , הוצאו לחל"ת או חלה ירידה בהכנסתם ושצברו כספים בקרנות השתלמות, למשוך את הכספים מהקרן גם לפני שחלפה התקופה הנדרשת מיום הפקדתם לראשונה, בלי שיחול עליהם מיסוי עודף, בתנאי שלא יעלו על סכום של 7,500 שקלים בחודש, למשך 6 חודשים, כדי לאפשר להם מיצוי של מקורותיהם הכלכליים. אציין שזה ממש טרי, ועוד לא יצאו התקנות בפועל כיצד זה יבוצע.

אם קרן ההשתלמות שלכם גדולה יחסית, ואתם צריכים נואשות כסף. תבחנו את כדאיות ההלוואה כנגד קרן ההשתלמות. בחלק מהחברות זו ההלוואה הזולה ביותר.


ב. ריסק זמני לחל"ת

ברור לי שרק הכותרת היא סינית לחלקכם. נפרק אותה לחלקים. כשעמית בקרן פנסיה, או מבוטח בביטוח מנהלים נמצא בין עבודות, באופן אוטמטי נשמר לו הכיסוי הביטוח למשך 3-5 חודשים תלוי במוצר. הרעיון הוא שבזמן האבטלה שבין ההפקדות לפנסיה, המבוטח ישאר פעיל, ולא יפגע לו הרצף הביטוחי. לאחר 3-5 חודשים, צריך המבוטח לפנות לסוכן הביטוח שלו על מנת להסדיר את אופן התשלום למוצר הפנסיוני. הנוהל הזה נקראה "ריסק זמני".

לאור התארכות החל"ת, (טעות קלאסית של כלכלה התנהגותית בפני עצמה), הודיעה רשות שוק ההון על הארכה אוטומטית של הריסק הזמני למשך שנה מיציאת החל"ת. הכוונה היא שאם יש לכם קרן פנסיה או ביטוח מנהלים פעיל, בן יותר משנה, אינכם צריכים לפעול אקטיבית במשך שנה על מנת לשמור על המוצר.


אדגיש, שעדיף בכל מקרה להתייעץ עם בעל רישיון


ג. הורדת מס רכישה למשקיעי דיור

אין על הקורונה, החלטות אסטרטגיות מועברות בחטף בדיון על המענק לכל אזרח. והפעם, הורדת מס רכישה למשקיעי נדל"ן. כזכור, יאיר לפיד ומשה כחלון רצו לדחוק את משקיעי הנדל"ן החוצה על מנת להוזיל מחירים לרוכשי דירה ראשונה. לכן, הוטל מס של 8% על רוכשי דירה נוספת. מס של 8% מהווה בעצם אובדן של 3 שנות שכר דירה, ואכן בהרבה מקרים, רכישת דירה נוספת להשקעה, הניבה תשואה נמוכה עד לא כדאית, ומשקיעי הנדלן יצאו מהשוק. על מנת לעודד את השוק ולגבות מיסים, הוחלט להוריד את המס ל-5% במדרגה הראשונה שהיא עד קצת פחות מ- 1.3% מליון. היתרון בדיון הזה, הוא ש-3% הפרש על 1.3 מליון הוא משמעותי, אבל לא "מפיל עסקה", ולכן לא צפויה התנפלות של משקיעים על השוק בשלב זה. בטח שלפי התחושה שאני מקבל מהלקוחות שלנו, השוק חם גם ככה.


אסכם, שמבין התקנות לעיל, החשובה ביותר, וזו שמקלה משמעותית היא זו שמאריכה את הריסק הזמני בחל"ת.

פוטרתם, יצאתם לחל"ת? מוזמנים להתייעץ


97 צפיות0 תגובות

אין במידע לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להצביע על תשואות שתושגנה בעתידהתוכן במסמך זה הינו למטרות מידע בלבד ואין לראותו בשום דרך כהצעה, ייעוץ, עצה, המלצה או שכנוע לרכוש או למכור או להחזיק ניירות ערך או מוצרים פיננסים ו/או פנסיונים המתוארים במסמך זה או להתחייבות להתקשר בכל עסקה או פעילות מכל סוג. בנוסף, תוכן מסמך זה אינו מתיימר לכלול את כל המידע הנדרש בכדי לקבל החלטת השקעה במי מן המוצרים המתוארים במסמך זה. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות ולפיכך על כל משקיע להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ואין לראות במסמך זה כתחליף לייעוץ השקעות אישי המבוסס על נסיבות אישיות ועל צרכיו המיוחדים של כל משקיע קיים או פוטנציאלי או לגרוע מחובת בדיקת נאותות של המשקיע עצמו את ההשקעה.

 השיא בוטיק סוכנות לביטוח פנסיוני (2017) בע"מ,  הינה בעלת רשיון סוכן ביטוח פנסיוני ממשרד האוצר.

  • Facebook Social Icon

חיים נתן מתכנן פיננסי מומחה בהשקעות

058-7107031

haim@asee.com

מיסוי פרישה

ניהול תיקי השקעות

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

LOGO.png

  חיים נתן | השקעות ותכנון פיננסי