. . .
top of page
  • חיים נתן, CFA

היתרונות של פוליסות החיסכון

מרבית האנשים שיש להם הון נזיל בן מאות אלפי שקלים ומעלה, מתלבטים לרוב בין יעוץ השקעות בבנק, לניהול תיקי השקעות או פוליסות חסכון. פוליסות חיסכון שנקראות גם פוליסות השקעה או פוליסות פיננסיות הן מכשיר השקעה של חברות הביטוח, שנועד להשקעה לטווח קצר ובינוני ובמילים אחרות מתחרות של יעוץ ההשקעות בבנק או של ניהול התיקים.


יתרונות בפוליסות חיסכון

מדובר במכשיר שמפוקח על ידי רשות שוק ההון החיסכון והביטוח שבמשרד האוצר, להבדיל מיעוץ ההשקעות או ניהול התיקים שמפוקח על ידי רשות ניירות ערך.


פוליסות חיסכון היא השקעה בניהול ההשקעות של חברות הביטוח (ממש כמו ביטוח מנהלים), אבל בלי הרכיב הביטוחי. הכספים מנוהלים על ידי גופי ההשקעות של חברות הביטוח ולעומת פוליסות מנהלים הן נזילות בכל עת ללא קנס. אמנם פוליסות החיסכון, אינן פוליסות ביטוח מנהלים, ולכן אינן מגלמות הטבות מס לחיסכון לטווח ארוך, אבל יש להן יתרון גדול - הטבת מס בעת העברה בין מסלולים.


היתרון הגדול: מיסוי

נאמר והלקוח משקיע בקרן נאמנות במסלול של 100% מניות. ולאחר עליות בשוק, החליט לעבור לקרן

נאמנות 90/10 (קרן נאמנות בה יש רק 10% חשיפה לקרנות נאמנות). במעבר הזה הוא משלם מס על הרווחים

בקרן הנאמנות המנייתית. בפוליסת חסכון, אם הלקוח יחליט לעבור ממסלול של 100% מניות ל-0% מניות,

לא יהיה כלל אירוע מס. אגב, המעבר הזה בתוך הפוליסה גם לא נושא בשום עלויות, לעומת עמלות קניה/מכירה בקרנות הנאמנות או תעודות הסל.


כאמור, היתרון המרכזי שלהן על פני הקרנות הוא הגמישות במעבר בין מסלולים מבלי שהדבר ייחשב מימוש לצורכי מס. בפוליסות האלו אפשר לעבור ממסלול מנייתי לסולידי ובחזרה למנייתי והדבר לא ייחשב כמכירה ולכן אין רווח לצורכי מס.


היתרון השני: השקעות אלטרנטיביות

בניהול תיקים או יעוץ השקעות, ישנו מצב בו הלקוח רוצה את כספו חזרה ולכן כל כספו אמור להיות נזיל.

משכך, כל כספי ההשקעה באפיקים אלו, מושקעים בשוק ההון – מניות ואג"ח. חברות הביטוח לעומת זאת, מנהלות כספים לטווח ארוך. גם אם הלקוח יבקש את כספו, לחברת הביטוח יש נזילות גבוהה להחזיר לו, ולכן חלק משמעותי מהכספים בפוליסות יכול להיות מושקע בנכסים שאינם סחירים - נדל"ן, השקעות בחו"ל, קרנות גידור, תשתיות, כביש 6, מפעלי התפלת מים ועוד. ההשקעות הלא סחירות עשויות להניב תוצאות טובות יותר, וזה אכן קרה בשנים האחרונות, בעיקר בתקופות של ירידות. וגם חברות הביטוח מצהירות שהכספים האלו מספקים להן תשואה עודפת משמעותית על השקעות אחרות.


יתרונות נוספים של פוליסות החיסכון:

· התאמה אישית: בפוליסת חיסכון אפשר להשקיע במגוון מסלולי השקעה – הן מבחינת רמת סיכון משתנה, גבוהה, נמוכה או בינונית, והן מבחינת חשיפה לאפיקים שונים כגון מניות, אג"ח, מט"ח ועוד. מסלול ההשקעה נבחר בהתאמה לצרכים וליעדים של החוסכים. כמו כן, כפי שהסברתי ניתן לעבור בין מסלולים, ממש כמו סוחר.

ראו את השירות שלנו "ליווי השקעות" .

· גמישות בהפקדה: ניתן להפקיד כל סכום מתי שרוצים, ולמשוך כל סכום מתי שרוצים.

· נזילות מלאה: בפוליסות אלה ניתן למשוך את הכספים בכל עת, ללא תשלום קנס. זאת, בניגוד למוצרי חיסכון אחרים בהם ניתן למשוך את הכסף רק בתום תקופה מסוימת או בתחנות יציאה שנקבעו מראש, כאשר חריגה

מכך מחייבת תשלום קנס.

· עלויות קבועות ושקופות:: בעוד שבניהול תיקי השקעות ויעוץ השקעות יש מספר רב של עמלות ועלויות שאינן שקופות, העלות של הפוליסה מסתכמת בדמי הניהול שלה גם בעת שינוי מסלול, אין עמלה.

· הערך המוסף לבני הגיל השלישי: ילידי 1948 ומטה יכולים ליהנות מהיתרון היחסי שמאפשר חיסכון זה, באמצעות דחיית מס ופטור ממס רווחי הון. ההטבה הזאת נקראת סעיף 125 ד. אם נולדת לפני בשנת 1948 או לפניה – שאל אותנו על ההטבה

· הלוואות: הטבה משמעותית נוספת, היא הלוואות הזולות שחלק מחברות הביטוח מעניקות לחוסכים בפוליסות החיסכון. בעוד שלצערנו הרב, ישנם חוסכים הלווים מהפוליסה ומשקיעים בה חזרה, אין זו המטרה. ההלוואה הזולה יכולה לשמש למגוון צרכים כגון הלוואה לרכב, עזרה לרכישת דירה, או כל מטרה.


מעוניינים בליווי השקעות או בבחינת דוח מצב השקעות?

צרו קשר בתחתית העמוד או התקשרו עכשיו > 058-710-7031

Comments


bottom of page