. . .
top of page
  • חיים נתן

ארבעה טיפים לניצול מיסוי וירידות עד סוף השנה

מופתעים? אבל שוב הגיע סוף שנה. יש עוד כחודש לסיום השנה האזרחית, ודווקא הירידות השנה, יחד עם הטבות המס לשנה קלנדרית יכולות להניב לנו מספר יתרונות – אז מה צריך להספיק לעשות עד סוף השנה על מנת שנייצר תשואה והחזרי מס לעצמנו?


(אגב, התמונה נוצרה באמצעות בינה מלאכותית)


האם להפקיד לגמל להשקעה:

בגדול, כל קופות הגמל להשקעה הפסידו בשנת 2022. ולכן, ההתנהגות הקלאסית של המשקיעים היא להמנע מהפקדה בתקופה של ירידות, וזאת בניגוד מוחלט להגיון הכלכלי. החשש הזה מונע מרבים מהמשקיעים לנצל את התקרה השנתית. למרות זאת, ישנם שיקולים רבים לשאלה האם כדאי להפקיד השנה לגמל להשקעה.


השיקול החשוב ביותר שיש לקחת בחשבון הוא האם ההפקדה לגמל להשקעה היא חלק מתכנון הפרישה או חלק מהתכנון הפיננסי שלכם. במקרה וההפקדה באה להחליף את הפנסיה העתידית שלכם, או לחזק אותה – הרי שכדאי לכם להפקיד. הרי גם למעסיק שלכם לא הייתם אומרים לא להפקיד השנה לקרן פנסיה?!

אם ההפקדה לגמל להשקעה היא חלק מתכנון ההשקעות שלכם, עדיף שתתייעצו. אם החשיפה המנייתית שלכם גבוהה או להבדיל נמוכה, ותלוי מה אופק הזמן שלכם והצרכים – אלו שיקולים שיש לקחת בחשבון.


טיפ ראשון: אם אתם חוסכים לגמל להשקעה על מנת לייצר פנסיה גבוהה יותר בעתיד, או קצבה מוכרת (מזומנים לקרוא על קצבה מוכרת בלינק), הרי שכדאי לכם להפקיד גם השנה.


קיזוז הפסדים ורווחים לצרכי מס רווחי הון.

2022 הינה שנת ירידות בשוק ההון, ולצערנו הרב כמעט לכולם ישנם הפסדים שנוצרו בשנה זאת. מצד שני, אני מקווה שיש לכם רווחים משנים קודמות לשנה הנוכחית. בחודש דצמבר נוהגים יועצי ההשקעות בבנק למקסם את הפסדי ורווחי ההון של הלקוחות. כך לדוגמא, לנצל רווחים שלא מומשו לעומת הפסדים שמומשו, ולהיפך- לממש הפסדים שלא מומשו לעומת רווחים שמומשו.

אבל שימו לב – חובה גם להבין את העלות שנגזרת פה. אם מעולם לא התמקחתם עם הבנק (זאת כבר בעיה שלכם), ייתכן ואתם משלמים עלויות מקסימליות בקניה מכירה, ואז מימוש שכזה יכול לעלות לכם גם 1.2% מעלות הפוזיציה. שזה בכלל יכול למחוק לכם את כל הרווח השנתי.

טיפ שני: יש לפנות ליועץ ההשקעות בבנק (אם מאיזו סיבה אתם עדיין שם) ולבקש סימולציית מס


האם למרות האינפלציה כדאי להפקיד לתיקון 190 לצרכי מס?

להפקדה לתיקון 190 ישנם יתרונות רבים. למרות שהשנה עקב המס הנומינלי בסביבה של אינפלציה גבוהה, המוצר פחות אטרקטיבי. (מוזמנים לקרוא על תקנה 190)

אבל חשוב להבין שהפקדה לתיקון 190, יכולה תחת מקרים מסוימים להעניק לכם החזר של עד 12 אלף שקל במס. זאת אומרת שעל הפקדה של 35,000 אתם יכולים לקבל חזרה 12,000 שקל דרך החזר מס. החזר זה מהווה בעצם כ- 30% תשואה, ואם השוק יעלה – אז הרווחים משוק ההון יצטרפו "למעין תשואה הזו". יש לשים לב שההפקדה לתקנה 190 הינה לקצבה מזכה ויכולה להיות לא נזילה.

טיפ שלישי: יש לכם תיקון 190 וכסף פנוי – פנו אלינו לבחון האם נכון לכם להשקיע שוב בתיקון 190 לפני שמסתיימת השנה הקלנדרית. אני מדגיש שוב, זהו נושא מורכב של מיסוי פרישה, ולכן חשוב להתייעץ.


הפקדת עצמאי לקרן השתלמות

רוב העצמאים מכירים את הצורך והיתרונות שבהפקדה לקרן השתלמות במעמד עצמאי. רבים מתבלבלים במהות התקרה ומה המשמעות מכך. כל עצמאי יכול להפקיד עד 7% מהכנסתו לקרן השתלמות. תקרת ההפקדה המוכרת לקרן השתלמות לשנת 2022 כהוצאה לעצמאי הינה עד 12150 שקלים . ניתן להפקיד גם יותר, ללא הכרה כהוצאה במס הכנסה, אך בפטור ממס רווחי הון. ההפקדה הזו מורידה את נטל המס לעצמאי, ולכן כדאי להפקיד בכל מקרה. .


עצמאים עם הכנסה נמוכה מ- 260 אלף שקל, יכולים גם הם להפקיד את התקרה המוכרת, ולהנות מאחד ממכשירי ההשקעה הטובים ביותר שיש ועוד להנות מפטור ממס רווחי הון. כמובן שיש להתייעץ עם יועץ מס או רואה חשבון.

על מנת להנות מהטבות המס, יש לבצע את ההפקדה עד סוף השנה, שהוא ה 28/12/2022 השנה.

מכיוון שאנחנו בשנת ירידות, וקרן השתלמות הינה פטורה ממס רווחי הון עד תקרה, ואנחנו מניחים שקרן השתלמות הינה לטווח ארוך – מאוד מומלץ להפקיד את המקסימום שפטור ממס רווחי הון.

טיפ רביעי: להפקיד עד 18960 השנה לקרן השתלמות, יש להתייעץ עם רואה החשבון או המתכנן הפיננסי שלכם.


חידדנו פה ארבעה טיפים חשובים לניצול הירידות, ולניצול הטבות מס לסוף השנה, כרגיל מוזמנים להתייעץ. שימו לב שיום העסקים האחרון להפקדות הוא ה 28/12/2022, ולכן נא לא לחכות לדקה האחרונה.


אין לראות באמור לעיל ייעוץ פנסיוני או ביטוחי או ייעוץ השקעות. החומר בכתבה הינו כללי, ואינו מתייחס לצרכיו האישיים של כל אדם. יש להתייעץ עם בעל רשיון מתאים.


Comentários


bottom of page